Yağ yakıcı özelliğe sahip gıdalar, 10 yiyecek önerisi

Dümdüz bir karın, sıkı bir vücut görsel açıdan hemen herkesin istediği bir şeydir. Bunun dışında sağlık açısından bakıldığında vücutta biriken zararlı yağlar; obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, alzheimer gibi hastalıkların ve daha birçok rahatsızlığın kaynağında yer alır. Vücutta adeta bir tutkala dönüşen ve organları saran yağ kütleleri, birçok organın işlevini sağlıklı şekilde yerine getirmesini engellemektedir. Bu şekilde değerlendirildiğinde yalnızca görsel açıdan değil, sağlık açısından da (hatta başta sağlık açısından) vücuttaki gereksiz yağın ne kadar zararlı olduğu görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı vücuttaki gereksiz yağlardan kurtulmak için sürekli çaba sarfederiz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise; vücuttaki zararlı yağları eritmek için sağlıklı ve yeterli beslenme ile sporu birlikte götürmektir. İkisinden birini yapmamak, diğerinin tek başına hiçbir fayda sağlamamasına sebep olur. Sağlıklı ve yeterli beslenme vücut sağlığı açısından en önemli konulardan birisidir. Evde ya da spor salonunda yapacağınız egzersizlerin yanında, beslenmenize ekleyeceğiniz yağ yakıcı etkiye sahip gıdalarla vücudunuzun sağlıklı bir forma girmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Peki yağ yakıcı etkiye sahip bu gıdalar nelerdir?

Yağ yakıcı etkiye sahip gıdalar

YEŞİL ÇAY:

Yeşil çay hem siyah çaya ve kafein içeren diğer içeceklere göre daha sağlıklı olduğundan hem de kilo kontrolü sağlanmasına katkılarından dolayı diyet listelerinin gözdesi durumundadır. Sağlık açısından bazı kanser türleri başta olmak üzere daha birçok hastalığa karşı koruyucu etkileri bulunan yeşil çay, yan etki bakımından da diğer birçok içeceğe göre daha zararsızdır. Yeşil çayın yağlar üzerindeki etkilerine bakalım;

 • Yeşil çay bir numaralı yağ yakıcılardan birisidir.
 • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını kolaylaştırır.
 • Yeşil çay yağların enerjiye dönüşerek yakılmasını teşvik etmek suretiyle, diyetin getirebileceği enerji kaybının önlenmesini sağlar.
 • Özellikle obezite rahatsızlığı bulunan kişilerin diyetlerinde en önemli yağ yakıcı içeceklerdendir.
 • Antioksidan içeriği ile vücudu temizler; kilo verme sürecini hızlandırır.

Yeşil çay ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, ailenotlari.com sitesini ziyaret ederek, Yeşil çayın faydaları nelerdir, ne kadar tüketilmelidir? Başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

ACI KIRMIZI BİBER:

Acı kırmızı biberin yağ yakıcı etki sağlayan en önemli fonksiyonu vücut ısısının yükselmesine sebep olarak yağ yakımını arttırmasıdır. Bunun dışında içeriğindeki Capsaicin sayesinde metabolizmanın daha aktif çalışmasına katkıda bulunur.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var: midenizde herhangi bir rahatsızlık varsa ya da kırmızı biber yedikten sonra ortaya çıktıysa, acı biber tüketmeniz uygun olmayacaktır.

EV YAPIMI YOĞURT:

Ev yapımı yoğurtta yağ oranı düşüktür, ayrıca yararlı bakteriler açısından da oldukça zengindir.

Yoğurt, probiyotik yapısı ile sindirim sistemini düzenler, bağırsakları güçlendirir. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

ZEYTİNYAĞI:

Zeytinyağ vücuda faydalı yağlardandır. Vücuttaki zararlı yağların yakılmasını kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sistemini düzenler. Bu etkilerinin dışında kandaki kötü kolesterolü kontrol altına alarak düşürür.

OMEGA 3 ve ANA KAYNAĞI SOMON:

Somon başta olmak üzere tüm soğuk su balıkları hayvansal OMEGA 3 yönünden zengin gıdalardır. OMEGA 3 tıpkı zeytinyağı gibi faydalı yağlar grubunda yer alır. Hem kalori miktarının çok düşük olması, hem leptin salgısını arttırarak vücut yağlarının yakılmasına katkı sağlaması; OMEGA 3 kaynağı somonu(diğer deniz ürünleri de yarar sağlar) diyetlerin baş tacı haline getirmiştir.

Omega 3 ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, OMEGA 3 yağ asitleri nedir, faydalari nelerdir, nelerde bulunur? Başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

ZENCEFİL:

Zencefil, özellikle kış hastalıklarının tedavisinde kullanılması ve vücut direncinin arttırılmasını sağlaması ile bilinir. Fakat bu faydalarının yanında, dolaşım sistemini düzenleyerek metabolizmanın hızlanmasını da sağlamaktadır.

KETEN TOHUMU:

Keten tohumu bitkisel OMEGA 3 kaynaklarındandır. Yağ yakıcı etkiye sahip en önemli gıdalardan birisidir.

YUMURTA:

Yumurta vücuttaki yağların, spor desteği ile kasa dönüştürülmesine katkı sağlar. İçeriğindeki B12 vitamini ile yağların daha kolay çözünmesini sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

SU:

Su, her an her durumda her canlı için dünyanın en önemli yaşamsal gıdasıdır. Su olmadan canlıların var olması mümkün değildir. Keza metabolizmayı hızlandırması, dolaşım sistemini düzenlemesi, organların sağlıklı çalışmasını sağlaması ve daha onlarca faydası bulunur.

 • Su, metabolizmanın hızlanmasını sağlar,
 • Suda çözünür yağların vücutta birikmesini engeller.
 • Yağ yakımını arttırır.
 • Tokluk hissi verir.
 • İdrara teşvik ederek, vücudun temizlenmesini ve vücuttaki gereksiz maddelerin atılmasını sağlar.

Suyun diğer yararları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, ailenotlari.com sitesini ziyaret ederek, Su içmenin vücuda sağladığı yararlar nelerdir? Başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

C VİTAMİNİ VE ANA KAYNAĞI KİVİ:

C vitamininin enfeksiyonel hastalıklara karşı vücut direncini arttıran en önemli vitaminlerden biri olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat C vitamininin faydaları bununla sınırlı değildir. C vitamininin en önemli bir diğer faydası da kilo kontrolü sağlanmasına yardımcı olmasıdır. Diyetlerinize günlük 1 adet olacak şekilde ekleyebilirsiniz.

 • C vitamini metabolizmayı düzenler.
 • Yağ yakıcı etkiye sahiptir.
 • Vücuda enerji verir.
 • Diyet halsizliklerini giderir, kişinin direncini arttırır.

Diyet beslenmede belirleyici olan:

Beslenme konusunda belirleyici olan yediğiniz miktardan ziyade, aldığınız kalori miktarıdır. Yani, küçük bir bardak gazlı içecek içmenizle (ki içlerindeki şeker miktarı malum), koca bir balık yemeniz aynı şey değil. Koskoca, doyurucu bir balıktan (ızgara ya da fırında pişmiş) alacağınız kalori bir bardak gazlı içecekten çok daha azdır.

Bunun dışında, bu saydıklarımızın hiçbiri tek başına yeterli değildir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi düzenli egzersiz, düzenli beslenme ve sağlıklı gıdalar tüketmek yağ yakma ve kilo kontrolü sağlama konusunda daima el ele ilerlemek zorundadır.

Evde yağ yakma ve karın kası geliştirme egzersizleri ile ilgili bilgi almak isterseniz, ailenotlari.com sitesini ziyaret ederek, Karın kaslarını sıkılaştırmak için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 6 egzersiz Başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gaps diyeti nedir, kimler tarafından neden ve nasıl uygulanır? başlıklı makalemizde gaps diyeti, gaps diyeti aşamaları ve gaps diyeti hangi hastalıklarda uygulanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir