Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur?

Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur?

Adet dönemleri öncesinde kadınlarda en sık görülen sağlık sorunlarından birisi de vajinal akıntıdır. Vajinal akıntı birçok enfeksiyon sorunlarını ortaya çıkarabileceğinden dolayı mutlaka önlem alınması gerektiğinin altını çizmemiz gerekiyor. Adet döneminde, e fizyolojik olarak vajinal akıntıda çoğalma durumu ortaya çıkar. Akıntı rengi süt rengi gibi beyaz olur. Kimisinde daha az gelirken kimi bayanlarda da akıntı daha yoğun olmaktadır. Vajinal akıntı, koyu kıvamda yapışkan halde olurken  iç çamaşırda bekledik sıra daha sarı renge dönüşmeye başlar. Bu durum adet öncesinde jafif bir kaşıntıya bile dönüşebiliyor. Adet öncesi ve sonrasında meydana gelen kokulu ve yeşile kaçan akıntılar  patolojik kabul edilmektedir.Akıntılar bazen normal olurken bazen de köpüklü kokulu şeklinde olabiliyor. Akıntının kötü koku yayması enfeksiyonel sorunları ortaya çıkarmaya neden olacak sinyallerinden biri olabilir. Böyle bir durumda mutlaka tedavi yollarına başvurmanız gerekir.

Vajina Akıntı Neden Oluyor? Tedavisi Var Mı?

Adetiniz gelmeden önce  progesteron hormonun etkisi sonucu akıntı durumu daha yaygın olarak görülmeye başlanacaktır. Akıntı da koyulaşma durumu görülür. Akıntıyı en fazla dönemi ise yumurtlama  dönemi içinde göreceksiniz. Böyle bir durumun en önemli sebeplerinden birisi de rahim kanalının, spermlerin rahat olarak geçmes olarak tabir edilebilir. Böyle dönemde yapılması gereken en iyi yollardan birisi de vajina bakımı olduğunu söylememiz gerekiyor. Vajina bakımlarının ihmal edilmesi hem akıntının daha fazla artmasına hem de vajina bölgesinin enfeksiyon kapmasına neden olacaktır. Şüphesiz hiç kimse böyle cinsel sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmak istemez.

Vajina Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Vajina bakımlarını ihmal eden bayanlar çok fazla diyebiliriz. Mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Vajeni sık sık sabunla yıkamanız, oluşabilecek enfeksiyon sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca iç çamaşırı olarak pamuklu iç çamaşırı kullanmanızdır. Vajinanın korunması adına önemlidir. Özellikle sıcak mevsimlerde de iç çamaşırınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Adet döneminde pedinizi sık sık değiştirmeniz de bir başka yapılması gereken yollardan birisidir.Çoğu bayan vajina bakımı nasıl yapılmalı çok fazla bilmiyor ya da ihmal ediyor. Vajinanızın sık sık yıkanması en iyi temizlik yolu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Erken Boşalma Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde erken boşalıyorum, erken boşalma ve erken boşalma nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir