Tatlı patates nedir, Otoimmun diyetlerde neden tercih edilir

Tatlı patates, Convolvulaceae(kahkahaçiçeğigiller) familyasından, Orta Amerika anavatanlı olan, nişastalı bir kök bitkidir. Günümüzde Orta Amerika başta olmak üzere, Çin, Vietnam, Endonezya, Uganda, Hindistan ve Nijerya tatlı patatesin yaygın olarak üretildiği ülkelerdir. Tüketilebilir kısmı, yumruları ve taze yaprakları ile filizleridir. Tatlı patates, lezzet olarak balkabağı, havuç ve patates arasında; fakat normal patatesten farklı değerlere sahip, tatlı bir bitkidir. Onlarca farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında A vitaminine öncülük eden beta karoten provitaminin en yoğun olduğu tatlı patates türü, iç kısmı turuncu renkte olanıdır. Bu sebeple aynı zamanda en yaygın tercih edilenidir. Modern diyet listelerinin gözdesi niteliğindeki tatlı patates dünyada üretimine 1500’lü yıllarda başlanan, yani aslında çok eskilerden beri tüketilen bir bitki olmasına rağmen Türkiye’de yeni yeni tanınmaya ve tüketilmeye başlanmıştır. Türkiye’de de üretildiği (Hatay, Niksar, İskenderun’da) halde yeni tanınmaya başlamasının en önemli nedenlerinden biri şüphesiz, modern yaşamla birlikte sağlıklı beslenme arayışlarına büyük bir yönelim başlamasıdır. Bu yönde birçok farklı ve kaliteli diyet programı bulunmaktadır. Özellikle otoimmun rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan diyet programları içinde tatlı patatesin önemli bir yeri bulunmaktadır. Peki, tatlı patatesin faydaları nelerdir? Özellikle otoimmun diyetlerinde neden tercih sebebidir?

Tatlı patatesin faydaları nelerdir?Tatlı patates nedir, Otoimmun diyetlerde neden tercih edilir

 • Tatlı patates beta karoten içeriği ile A vitamini üretimini arttırır; kişinin günlük A vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.
 • Ayrıca yüksek oranda B (özellikle B6) vitamini, C vitamini, D vitamini içerir.
 • Lif yönünden oldukça önemli bir kaynaktır.
 • Fosfor, potasyum, manganez ve bakır içerir.
 • Büyümeyi destekleyici etkisi, sindiriminin kolaylığı ve alerji riskinin düşük olması sebebiyle ek gıdaya geçişte ilk verilebilecek gıdalardandır. Bunun yanısıra vitamin ve mineraller yönünden zengin olması bakımından büyüme dönemindeki her çocuk için hem lezzetli hem de oldukça yararlı bir besindir.
 • Diyabet hastalarının diyet beslenmeleri için birçok kök bitki zararlı olabilirken, tatlı patates nişasta içermesine rağmen glisemik indeksinin düşük olmasından dolayı kan şekerini dengeleyici etkisi ile diyabet diyetine uygun bir gıdadır.
 • Tatlı patates kötü kolesterolü düşüren önemli besinlerdendir.
 • Demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Cilt sağlığı üzerinde yapılandırıcı etkisi bulunur.
 • Göz sağlığını korur; göz hastalıklarının tedavisinde destekleyici etki sağlar.
 • Karaciğer hastalıkları üzerinde de tedaviyi destekleyici etkilere sahiptir.
 • Astım hastalığının tedavisini destekler,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile enfeksiyonel hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • Ayrıca birçok kanser türüne karşı da önemli ölçüde koruyucu etkiye sahiptir.
 • Yaşlanma karşıtı (anti-aging) etkiye sahiptir.

Tatlı patates otoimmun diyetlerinde neden tercih edilir?

Otoimmun hastalıklar vücudun savunma sisteminin vücuda karşı savaştığı rahatsızlıklardır. Otoimmun bozukluklar; Çölyak, Romatoid Artrit, Lupus Hastalığı, İltihaplı Bağırsak Hastalığı, Multipl Skleroz (MS Hastalığı), Tip 1 Şeker Hastalığı, Guillain-Barre Sendromu, Sedef Hastalığı, Grave Hastalığı, Haşimato Hastalığı, Miyasteni (Myasthenia Gravis), Damar İltihabı (Vaskülit) gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Otoimmun rahatsızlıklar stres, sürekli kaygı, kötü beslenme, hatalı ilaç kullanımı, antibiyotik türevi bazı ilaçların kullanımı, çeşitli gıdalara karşı gıda intoleransı, bağışıklık sisteminin zayıflaması vb. birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir.

Tatlı patates otoimmun hastalıkların tedavisini destekleyen diyetlerde kullanılan bitkilerdendir. Gaps diyeti, Aip diyeti gibi birçok otoimmun hastalığın giderilmesini sağlayan diyetlerde tercih edilmektedir. Bunun sebepleri;

 • Bağırsak motilitesini düzenleyen yiyeceklerden olması,
 • Kolay sindirilmesi ve sindirim sistemini düzenlemeye katkısı,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunması,
 • Diyabet hastaları için tüketilebilir olması,
 • İçerdiği vitamin ve minerallerin (A, B, C, D Vitaminleri, potasyum, manganez, fosfor, bakır, lif) otoimmun hastalıklar nedeniyle vücuttan eksilen değerleri yenilemeye yardımcı olması,
 • Otoimmun bozuklukların ciltte oluşturduğu deformasyonların giderilmesine yardımcı olması,
 • Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin korunmasına yardımcı olması

Bunlar gibi birçok nedene bağlı olarak, otoimmun hastalıklar için uygulanan diyet programlarında sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Otoimmun bozukluklara bağlı hastalıkların destekleyici tedavisinde kullanılan diyetlerden biri de Gaps diyetidir. Gaps diyeti ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Gaps diyeti nedir, kimler tarafından neden ve nasıl uygulanır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Tatlı patates ile yapılan tarifler için ailenotlari.com sitesini ziyaret ederek Diyetlerin gözdesi Tatlı patates ile yapılan 5 basit tarif başlıklı içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yağ yakıcı özelliğe sahip gıdalar, 10 yiyecek önerisi başlıklı makalemizde metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, sağlıklı beslenme ve vücuttaki gereksiz yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir