Reflüye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

Reflüye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Reflüye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir Reflü, midenin başındaki kapakçığın esnekliğini kaybetmesi ve mide içi asidin yemek borusuna çıkmasıdır. Midedekilerin ağızdan geri gelmesi şeklinde bir sindirim sistemi hastalığı olarak da tanımlanabilir.

Reflüde yemek borusunun arkasındaki yanma olur ve bazen ağza midedeki acı su gelir. Reflü daha çok yemeklerden sonra olur.

Mide asidi yüzünden, midede ve yemek borusunda yanma oluşur. Reflü daha çok gece yatarken artar. Bu yüzden reflü hastalarına, başları daha yukarı gelecek şekilde yatmaları önerilir.

Çiğ patates ve beyaz lahanın suyunun reflüye iyi geldiği bilinmektedir. Sebzeleri suyu sıkılarak her sabah ve her akşam bir su bardağı kadar içilir. Bu kür bir ay süresince uygulanmalıdır.

1,5 tatlı kaşığı anason, 1 tatlı kaşığı rezene tohumu ve 2 tatlı kaşığı sarı leblebi ezilerek yutulur. Üzerine 1 avuç sarı leblebi yenilir. Leblebi, midedeki suyun fazlasını alırken, rezene ve anason ise gaz problemlerini giderir. Bu kürden sonra 20 dakika kadar uyunmamalı ve mümkünse dik bir pozisyonda oturulmalıdır. Yatarken daha yüksek bir yastık kullanılmalıdır.

Ender Saraç’a göre çok sıvı tüketmemek, aşırıya kaçan baharat kullanımı, acı yemekler yememek ve kırmızı etten uzak durmak reflüden kurtulmak için gereklidir. Buna ek olarak, acı marulun kökü ve gövdesindeki sütün reflüye iyi geldiği söylenmektedir.

Adaçayı yapraklarını ezerek elde edebileceğiniz toz, midedeki suyun fazlasını alır. Yine anason yağı, mide yanmalarını önler. Cevizin taze dallarının kabukları kaynatıldıklarında mideyi güçlendirir.

Domates, ebegümeci, havuç, lahana ve elmanın mide asitlerini azaltıcı etkileri vardır. Isırgan otu özü, metabolizma sorunlarını giderirken, reflüye de iyi gelir. Kimyon ve kişniş ise midedeki ve bağırsaklardaki gazları giderme özelliklerine sahiptir.

Reflü hastaları kesinlikle rafine şeker, un ve şekerli gıdalardan uzak durmalıdırlar. Hastaların günde 3-4 diş sarımsak yemeleri önerilir. Sarımsak, mide – bağırsak kanalında mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Günde 1 litre kefir içmek, bağırsaklardaki faydalı mikropların sayısını çoğaltır, aynı zamanda sindirim kolaylaşır ve kabızlık önlenir. Reflüşikayetiniz olduğunu hissettiğinizde soğuk süt içmek midenizdeki yanmayı durduracaktır.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Yetmezliğinin 7 Belirtisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir