Rahim Kanseri Nedir, Neden Olur?

Rahim Kanseri Nedir, Neden Olur?

Rahim kanseri nedir, neden olur ülkemizde son yıllarda kanser vakaları çok fazla artmaya başlamıştır. Onlardan biri olarak karşımıza rahim kanseri yer almaktadır. Kulağa son derece ürktücü gelen kanserler ilgili olarak merak edilen sorular çok fazladır. Nedir, neden olur ve tedavi şekli kansere yakalan bireylerin en çok ilgilendiği konulardan birisini oluşturuyor.

Rahim kanserinin diğer adı ulterindir. Kanser, bayanlarda daha çok menepoza yakın dönemlerde daha sık şekilde meydana çıkar. . Genellikle 50-60 yaşları arasında ki kadınlarda daha sık görülme olasılığı fazladır. Dokularda meydana gelen kötü huylu hücreler yayılmaya başlar.  rahim ağzı (serviks) adı verilen bölgede ürer.

Üreme işlemleri hızla devam ederken  tüpler ile yumurtalıklara yayılma eylemi göstermeye başlar. Hastalık daha fazla ilerlemeye başlamasıyla  vücudun diğer organlarına yayılmaya geçer.

Rahim kanserine yakalan kişilerde risk faktörü oldukça fazladır. Böyle bir hastalıkla boğuşan kişilerinde hemen edavi alrtına girmesinde yarar olacaktır.

Rahim Kanserini Tetikleyen Riskli Faktörler

Rahim kanserine yakalanmaya teşvik edecek bir takım hususlar vardır. Bunları belirtmemiz gerektiğinde şu şekilde aşalandırmamız mümkün olacak. Buna göre,

  • Sigara ve alkolün kullanılması
  • Karşı partnerin sünnetsiz olması
  • C vitamin eksikliği sebebiyle bağışıklığın tam olarak gelişememesi
  • Cinsel ilişkiye 20 yaş altında başlanması ve sürekli olarak tekrarlanmanın sürdürülmesi
  • Kişisel bakımların ihmal edilmesi
  • Viral ve bakterial enfeksiyonlara yeterince önlem almama hali

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu hususlar Rahim kanserinin nedenleri arasında sayabileceğimiz önemli unsurlardır. Böyle bir hastalıkla karşı karşıya kalınmaması adına bireylerin daha fazla dikkatli olması gerekir. Rahim kanserine göz atıldığında toplamda 4 evresinin yer aldığını görebilmekteyiz. İlk evre hastalığın teşhisinden önce başlanır. Sonuncu evre ise hastalık ilerlemiş ve en ileri seviyesine gelmiş olduğunu belirtir.

Rahim Kanseri Tedavi Yolları

Rahim kanserine yakalan kişilerin hemen tedavi olması gerekir. Rahim kanserine yakalan kişilerin daha fazla sağlığını tehdi altına sürüklememeleri adına öncellikli olarak  rahimin alınması yoluna başvurulabiliyor. Bu sayede tümörün yayılımı engellenmiş oluyor.

Hastalığın daha fazla ilerleme kaydetmemesi adına ise  karın iç bölgesinde ki bazı yerlerden örnekler alınır. Bazı durumlarda yumurtalıklar ve tüpler çıkartılır. Karın alt bölgesinin yanı sıra lenf bezlerinden alınan örnekler değerlendirme altına alınarak kesin bir sonuca ulaşılır.

Yapılacak tetkiklerle birlikte hastalık nerelerde yayılmış, nasıl önlenebilir gibi incelemeler yapıldıktan sonra tedavi yollarına başvurulur. Cerrahi müdahale sonrasında uzman doktor tarafından ihtiyaç duyulduğu zamanda  kemoterapi, hormonal tedavi ve ilaç tedavisi yollarına başvurulacaktır.

En son aşama rahim kanseri tedavisi olarak rahimin alınması yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nelerdir? başlıklı makalemizde akciğer kanseri belirtileri, akciğer kanseri nedir ve akciğer kanseri nedir belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir