Melanom Tipleri ve Oluşumundaki Faktörler Nelerdir?

Melanom Tipleri ve Oluşumundaki faktörler nelerdir konusunun dört farklı tipi vardır. Bunlar; lentigomalignmelanom, akralmalignmelanom, yüzeysel yayılan malignmelanom ve nodülermelanomdur.

Lentigomalignmelanom: Daha çok yanak, burun, alın, kulak ve boyun gibi güneşten direk etkilenen bölgelerde görülür.

Akralmalignmelanom: Avuç içleri, ayak tabanı ve tırnak içlerinde görülür. Afrika kökenli Amerikalılar ve Asyayılarda daha çok görülür.

Yüzeysel yayılan malignmelanom:Melanom çeşitlerinden en sık görülenidir. Erkeklerde sırt bölgesinden görülürken, kadınlarda bacakların alt kısımlarında görülür. Düzensiz, asimetrik, renk değişikliği olan 6 mm yada 8 mm’den büyük lezyon şeklinde belirtileri vardır.

Nodülermelanom: Bacaklar ve gövdede görülür. Prognozu en kötü olan melanom çeşididir. Hızla yayıldığı için tedavisinde erken teşhis önemlidir.

Melanom oluşumundaki faktörler nelerdir?

Ozon tabakasının incelmesi nedeniyle son yıllarda melanom vakalarında artış görülmektedir. Ozon tabakasındaki yüzde 1’lik incelme melanom riskini de yüzde 1 artırmaktadır. Melanom diğer kanser türlerine göre daha erken yaşlarda görülebilmektedir. Kadınlara göre erkeklerde daha çok görülür. Kanser hücrelerinin tutulum bölgeleri cinsiyetler arasında farklılık gösterir. Erkeklerin sırtlarında, kadınların ise alt bacak bölgelerinde yoğunlaşır. Melanom oluşmasındaki faktörlerin bilinmesi, hastalığın tanınmasında ve erken tedavisinde önemli rol oynar.

Güneşe maruz kalma: Hem UVB hem de UVA ışınları melanomun gelişmesine neden olur. Çocukluk ve gençlik dönemindeki güneş yanıkları ileriki yaşlarda yaşanan güneş yanıklarına göre daha risklidir. Bronzlaşmak için kullanılan yapay ışık kaynakları (solaryum), UVA ışınları içerdiği için melanom riskini artırırlar.

Fenotipik özellikler: Mavi gözlü, açık renk ya da kızıl saçlı, açık tenli kişilerin melanom riski diğer kişilere göre fazladır. Göz rengine oranla saç rengi daha çok risk teşkil eder.

Aile öyküsü: Birinci derecedeki akrabalarda bir kişinin melanom olması riski 3 kat artırırken, üçten fazla sayıda birinci derecede akrabaların varlığı, riski 35-70 kat artırır.

Melanomun erken tanısı mümkündür. Vücudunuzdaki ben, çil ve diğer lekelerin şekli, yapısı ve renklerini bilmek ve bu yapılardaki değişimleri gözlemlemek erken tanı için çok önemlidir. Boy aynası ile görülmesi zor bölgeler görülebilir ve varlığı farkedilmeyen fakat risk oluşturabilecek lekeleri görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Melanom Belirtileri başlıklı makalemizde göz melanom belirtileri, gözde malign melanom belirtileri ve malign melanom belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir