Melanom Tedavisi Ve Önlemler

Melanom Tedavisi ve Önlemler

Melanom tedavisi ve önlemler konusunda en çok kullanılan tedavi yöntemleri cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve biyolojik tedavidir. Tümörün evresine bağlı olarak tedavi şekli de değişir.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün bildirdiğine göre lokalizemelanom teşhisi konan kişilerin hayatta kalma oranının yüzde 91.7 olduğu tahmin ediliyor. Neyse ki, melanom olgularının yüzde 84’ü bu aşamaya gelmeden teşhis edilip tedavi edilebiliyor.

Cerrahi tedavide, geniş lokaleksizyon yapılır yani lezyon, çevresindeki sağlam deri dokusu ile birlikte çıkarılır. Çıkarılan kanserli doku yerine başka bir bölgeden alınan doku nakil edilir. Kanserli parçanın boyutu çıkarılamayacak büyüklükte ise ve diğer organlara yayılmışsa bu durumda radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanır.

Radyoterapi ile yüksek enerjili ışınlar (x-fay) kullanılarak kanser hücreleri öldürülür. Özellikle beyin veya kemiklere sıçramış melanomun yol açtığı belirtileri hafifletmek için radyoterapi kullanılır. Bu tedavi şekline palyatif tedavi denir. Palyatif tedavilerin kanseri iyileştirmesi beklenmezken, tümör bir süreliğine küçültülerek belirtilerin kontrol altına alınması sağlanır.

Kemoterapi tedavisinde ilaçlar, damardan veya hap olarak ağız yoluyla verilir. İlaç, kan dolaşımı yolu ile tüm vücuda yayılır ve derideki kanser hücrelerine saldırır. İlaçlar tüm vücuda ulaştığı için sistematik tedavi olarak isimlendirilir. Kemoterapi, hastalığın birinci evresinde pek tercih edilen bir yöntem değildir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi melanom tedavisinde etki göstermez. Buna karşın hastalığın belirtilerini hafifletirken hastanın yaşam süresini de artırır.

Melanom riskinden korunmak için önlemler nelerdir?

Çocukluk ya da gençlik döneminde güneş yanığı geçiren kişilerin ilerde melonoma yakalanma riskleri diğer kişilere göre iki kat fazladır. Güneş yanığı gibi solaryum da risklidir. Araştırmalara göre kapalı ortamlarda yapılan bu yapay güneşlenme şeklinin cilt kanserini tetikliyor.

Güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek için dışarı çıkarken mutlaka cilt tipine uygun güneş kremi kullanılmalıdır. Güneşin yoğun olduğu öğle vakitlerinde dışarıya çıkılmamalı ya da güneşten koruyan uygun giysiler giyilmelidir. Geniş kenarlı, yüzü, kulakları ve omuzları koruyan şapkalar tercih edilmelidir. Açık renkte, hafif ve uzun kollu giysiler giyilmelidir. Cildinizde kızarıklık ya da bronzlaşma gözlemlerseniz, bu durum kremi doğru ya da yeterli miktarda sürmediğinizi gösterir. Güneşe çıktıktan iki saat sonra koruyucu kremleri tekrar sürmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Melanom Tipleri ve Oluşumundaki Faktörler Nelerdir? başlıklı makalemizde Melanom Faktörleri, Melanom oluşumu ve Melanom Oluşumundaki Faktörler Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir