Melanom Belirtileri

Melanom belirtileri, cildin pigment üreten hücrelerinde başlayan melanosit adı verilen bir cilt kanseri türüdür. Bu hücreler cilt, göz ve saç renginden sorumlu olan melanin pigmentini üretirler.

Güneş ışığına maruz kaldıkça üretilen melanin pigmenti miktarı artar ve cildin renginde koyulaşma görülür. Cilt Kanseri Vakfı’na göre “Melanom en az görülen, ancak tüm cilt kanserlerinin en ciddi olanıdır, bazal hücre ve skuamoz hücre cilt kanseri melanomdan daha sık görülür. ”

Nedenleri ve risk faktörleri

Güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalma, melanomun arkasındaki en önemli nedendir. Güneş ışığı melanositlere çarptığında melanin pigmentini daha çok üretirler ve cilt koyulaşmaya başlar. Bronzlaşan ciltte çiller ya da benler oluşabilir.

Araştırmacılar, UV ışınlarına maruz kalmanın, melanosit hücrelerindeki DNA’ya zarar verebileceğini ve bunun da kontrol altına alınmazsa tümör haline gelebileceğini söylüyor. Ulusal Kanser Enstitüsü 50’den fazla beni olan insanlarda melanom gelişme olasılığının daha yüksek olacağını söylüyor.

Melanom beyaz ırka sahip insanlarda daha sık görülür. Cildinizde daha az pigment olması UV ışınlarına karşı daha az koruma olduğu anlamına gelir. Beyaz ırktaki insanların Afrika kökenli insanlara göre invazivmelanoma geliştirme olasılığı 30 kat daha fazladır.

Melanom tümörleri genellikle kollar, bacaklar, baş ve yüz gibi doğrudan güneş ışığına maruz kalan vücut bölgelerinde görülür. Yine de, melanoma, gözler ve ince bağırsak gibi melanin bulunan vücudun herhangi bir yerinde de oluşabilir.

Akrallentijinözmelanom olarak adlandırılan melanom tipi, ayak tabanlarında veya avuç içlerinde siyah veya kahverengi renk değişikliği olarak görülebilir.

Melanom, vücudun neredeyse hiç güneşe maruz kalmadığı bölgelerde de oluşabileceğinden, UV ışığı da dahil olmak üzere genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonununmelanomaya neden olabileceği uzmanlar tarafından verilen bilgiler arasında.

Ailesinde melanom öyküsü olanların kansere yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, melanoma teşhisi konulan 10 kişiden 1’inin ailesinde kanser vakası görülmüştür.

Semptomlar ve teşhis

Şekli asimetrik, kenarları pürüzlü, kalem silgisinin çapından daha büyüktür. Dermatologlar teşhis için baştan başa taramalar yapabilir. Melanomu teşhis etmenin tek yolu biyopsidir.

Kanayan veya kaşıntı yapan benler melanom için bir uyarı işareti olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir