Ketojenik diyet nedir, nasıl uygulanır,nelere dikkat edilmelidir

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet hayatımıza epilepsi hastaları ile kanser hastalarının uygulamak durumunda olduğu bir diyet olarak girdi. Fakat yağ yakımı konusundaki etkileri bu diyetin herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmaksızın yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ketojenik diyetin temeli, karbonhidrat alımını sınırlandırıp yağ alımını arttırmaya dayanıyor. Burada hedeflenen karbonhidrat alımının sınırlandırılması ile insülin seviyesini düşürmek ve böylece yağ yakımını arttırmaktır.

Vücut enerjisini karbonhidratlardan ve yağlardan karşılamaktadır. Fakat karbonhidratlar tüketildiği müddetçe vücutta insülin direnci oluşuyor ve bu da yağların yakılmasını önlüyor. Ayrıca vücut zaten ihtiyaç duyduğu enerjiyi karbonhidratlardan karşıladığından, yağlar ihtiyaç halinde kullanılmak üzere vücutta tabakalar halinde depolanıyor. Hayır, burada yağların vücutta gereksiz yere bu şekilde depolanmasının vücudumuza; kalp ve damarlarımız başta olmak üzere, tüm organlarımıza verdiği yüzlerce zarardan bahsetmeyeceğim.

Ketojenik diyet nasıl uygulanır?

Ketojenik diyet için yukarıda da belirttiğimiz gibi; makarna, pirinç, ekmek gibi karbonhidratları sınırlandıran, bunun yerine yağ oranını arttıran ve orta karar protein içeren bir beslenme programı belirlenmelidir. Yani çevresel koşullardan bağımsız olarak, günlük beslenmede alınan kalori miktarının %70i yağ, %25i protein, %5i karbonhidrat içermelidir. Çevresel koşullara (vücut kas oranı, günlük aktivasyon vb.) göre bu oranlar değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genel itibariyle görünümü bu şekildedir.

Bu sayede vücutta enerji gereksinimini karşılayacak karbonhidratlar bulunmadığından, yerine yağlar yakılacaktır.
Bu diyetle vücut ‘ketozis’ adı verilen yağ yakma sürecine girecektir. Diyet doğru ve düzenli şekilde uygulandığı sürece vücut enerji üretmek için yağları yakacak ve vücutta gereksiz yağ birikimi ortadan kalkacaktır.

Tabi diyet vücudun uyum sağlama süresince sabır istemektedir. Diyetin ilk bir iki haftalık adaptasyon sürecinde halsizlik, yorgunluk, enerji yoksunluğu gözlemlenebilir. Sonraki haftalarda ise, vücudun diyete uyum sağlamasıyla birlikte tam aksine daha enerjik ve hafif hissedilmektedir.

Diyetin takibi için eczanelerden keton ölçüm çubukları alarak diyetinizin etkinliğini gözlemleyebilirsiniz.

Ketojenik diyete uygun ve aykırı beslenme:

  • Uygun beslenme: Süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kuruyemişler, bol miktarda sağlıklı yağlar, deniz ürünleri ile sağlanmaktadır.
  • Aykırı beslenme: Yüksek karbonhidrat içeren tahıllar, kök sebzeler, meyveler, ekmek ve her türlü ünlü mamüller, makarna, bulgur, pirinç gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ketajonik diyette nelere dikkat edilmelidir?

  • Öncelikle bir uzmana danışarak diyetin bünyenize uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bilinçsizce yapılan diyetler faydadan çok zarar getirebilmektedir.
  • Diyet size uygunsa uygulamaya geçtiğiniz ilk bir iki haftalık bünyesel adaptasyon sürecinde yaşayabileceğiniz halsizlik, yorgunluk gibi belirtileri ekarte edebilmek için bol miktarda su tüketmeye özen gösterin.
  • Protein alımını kontrol altında tutmaya dikkat edin. Çünkü gereğinden fazla protein alımı da ketozisi önleyecektir.
  • Vücutta enerji yoksunluğu oluşmaması için diyetinizde günlük almanız gereken yağ miktarını yeteri kadar karşılamaya dikkat edin.
  • Yağ ağırlıklı beslenirken tükettiğiniz yağların sağlıklı yağlar olmasına özen gösterin.
  • Diyet beslenmeler dikkat isteyen önemli konulardır. Diyetinizi kontrollü yapmaya dikkat edin. Diyetin başında ve ilerleyen aşamalarında değerlerinizi ölçtürün.

Bir önceki yazımız olan Karatay Diyeti İle Zayıflama başlıklı makalemizde canan karatay diyeti ile zayıflama, karatay diyeti fatma ile zayıflama ve karatay diyeti ile ramazanda zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir