Kepekten Kurtulmanın Doğal Yolları

Kepekten kurtulmanın ilk aşamalarından birisi temizlikten geçmektedir!

Kepekten Kurtulmanın Doğal Yolları Dış görünümün büyük oranda olumsuz etkilenmesine neden olan kepek, saç derisi içerisinde ölü deri hücrelerinin görünmesi ile meydana gelmektedir. Sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemesi ile birlikte kesinlikle bulaşıcı olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle dış alanlarda çok vakit geçiren kişiler, kepekli saçlar nedeni ile büyük stres yaşamakta olup bu durumdan bir anda kurtulmak istemekte. Bu yazımızda saç köklerinde meydana gelen ölü hücrelerden nasıl doğal bir kurtuluş meydana geldiğinden bahsedeceğiz.

 

Kepekten kurtulmanın ilk aşamalarından birisi temizlikten geçmektedir. Bu her gün ya da her dakika duş almak anlamında değildir. Bakımlı olmak başta olmak üzere aşırı şampuan kullanımından kaçınmak alınması gereken önlemler içerisinde ilk sıradan yer almaktadır. Kepek önleyici şampuan kullanmak sorunun ortadan kalmasına ufak da olsa katkı sağlamaktadır. Özellikle duş sırasında şampuanı saç üzerinde en az 5 dk beklemesini, bu süreden sonra durulama işleminin yapılması gerekmektedir. Duş alımı sonrasında şampuanın etki gösterebilmesi için sert bir tarak yardımı ile saçların taranması gerekmektedir.

 

Stres, birçok sağlık sorununa neden olduğu gibi kepek oluşumuna da neden olmaktadır. Gün içerisinde yoğun bir tempodan kaçınarak stres unsurlarını ortadan kaldırmak dahi saç köklerinin eskisi kadar güçlü olmasına olanak sağlamakta. Birazdan tarifini vereceğimiz bitkisel karışım ve kür tarifleri bu sorundan kısa sürede kurtulmanıza olanak sağlayacaktır.

 

Kepekten Kurtulmanın Doğal Yolları Saç köklerinde meydana gelen bu değişim ölü hücrelerin ortaya çıkmasına neden olmakta. Bu sorundan kurtulabilmek için öncelikle saçın güzel bir şekilde şampuanız olarak yıkanması gerekmektedir. Yıkama işlemi sonucunda bir miktar yoğurdu saç köklerine masaj yaparak 15 20 dakika beklemesi gerekmektedir. Kesin çözüm arayan kişiler için ise bir fincan içerisine kekik, adaçayı, naneden 2 yemek kaşığı eklenerek demlemelerini öneriyoruz. Elde edilen bitkisel çayı ılık halde saç köklerine uygulayıp durulama sırasında sirke ile saçı yıkamanız kesin çözüm getirecektir.  Kepek, yukarıda da belirttiğimiz üzere herhangi bir şekilde bulaşıcı olmayan bir sorun grubu içerisinde yer almaktadır. Sorunun kalıcı olmaması birçok tedavi türünün etkili bir şekilde tesir etmesine olanak sağlamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir