Karaciğeri Temizleyen , Detoks Yapan ve Toksinleri Atan Turpgil Sebzeler

Turpgil Sebzeler İle Karaciğerdeki Zararlı Toksinlerden Kurtulun

Karaciğerin şaşırtıcı. Vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için 400 farklı fonksiyonu yerine getiren en kullanışlı organlarınızdan biridir. Kanınızı filtreler, hormonları dengeler, enfeksiyonlarla savaşır, yağdan ve karbonhidratları diyetinizden metabolize eder ve kan şekerinizi kontrol eder. En üst düzeyde tutmak refahınız için gereklidir. Karaciğerinizi düşündüğünüzden daha kolay desteklemek için! Tek yapmanız gereken, diyetinizdeki belli başlı besin maddelerini de içerecek şekilde yapmaktır. Bu yazıda, karaciğerin birçok hayati fonksiyonuna daha yakından bir göz atacağız ve karaciğer sağlığı için en iyi gıdaları listeleyeceğiz.

Yaşayan Bir Filtre

Karaciğeri tarafından gerçekleştirilen en önemli iş kanınızı filtrelemektir. Her dakika 2 litre kan akıyor. Kan dolaşımına emilen toksinler veya bakteriler karaciğere taşınır ve sonra bunlar parçalanır ve çıkarılır. Modern yaşam tarzlarımız bizi çeşitli toksinlere, yani havadaki kirlilik parçacıklarına, tuvalet malzemelerindeki kimyasal maddelere, yiyeceklerimizdeki katkı maddelerine tabi tutuyor. Dahası, vücudun süreçleri de yok edilmesi gereken yan ürünler oluşturuyor.

Karaciğer aşırı yüklenme süresince veya aşırı Detox your liver inline 1 - Karaciğeri Temizleyen , Detoks Yapan ve Toksinleri Atan Turpgil Sebzelerilaçlama ve kötü yaşam tarzı seçimleriyle uğraşacak çok toksin varsa , artık düzgün çalışmaz. Sonuç, vücutta toksinlerin birikmesi, enfeksiyonlarla kansere karşı mücadele yeteneğinin azalmasına bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Karaciğer yetmezliği de sarılık ile sonuçlanabilir – bu, karaciğer bilirubin adı verilen alyuvar hücresi oluşumunun yan ürünlerini işleyemediğinde ortaya çıkar ve kişinin cildi sarımtırak bir renk alır. Bu nedenle, büyük detoksifikasyon organınızın sağlığını desteklemek hayati önem taşımaktadır.

Yiyecek Değiştirme

Karbonhidratları, yağları ve proteinleri, toksinlerinıza karşı filtrelemek ve temizlemekten başka, diyetinizden kullanışlı maddelere kadar olan süreçleri işler. Glikoz ve fruktoz gıdalardan glikojene dönüşür – bu kan şekeri seviyenizi dengede tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca, fruktozu, enerji üretimi için kullanılan trigliseritlere dönüştürür. Sağlıklı bir karaciğer kötü kolestrolü kandan giderir ve diyet yağını beyniniz ve kaslarınız için enerjiye dönüştürür.

Vitamin Deposu

Karaciğer, vitaminler A, E, K ve B12 gibi gerekli vitamin ve mineralleri yapar ve gerektiğinde kan dolaşımına sallar. “Tüm antioksidanların annesi” olarak da bilinen ve detoksifikasyon için en önemli antioksidanlardan biri olan glutatyon da üretilmekte ve karaciğerde depolanmaktadır. Beslenme ve Kanser ve Moleküler ve Kimyasal Nöropatoloji dergilerinde yayınlanan çalışmalarda da belirtildiği gibi düşük Detox your liver inline 2 - Karaciğeri Temizleyen , Detoks Yapan ve Toksinleri Atan Turpgil Sebzelerglutatyon seviyeleri prematüre yaşlanma, kanser ve Alzheimer ile bağlantılı olduğu için önemlidir, buna karşın sağlıklı seviyelerin vücudun serbest radikallerden korunması anlaşılmaktadır ve oksidatif stresle bağlantılı olan hastalıklar.

Açıkçası, karaciğer sağlıklı beslenmemiz için çok şey yaptığımız için beslememiz ve bakmamız gereken bir organdır. Ancak, işlenmiş gıdalar, trans yağlar ve şeker tüketimini en aza indirgemenin dışında, bu önemli organı desteklemek için ne yapabiliriz?

Karaciğer Dostu Zencefilli Sebzeler

Turpgil sebzeler Brassicaceae familyasından, lahana, Brussel filizi ve brokoli gibi sebzelerdir. Toksikoloji ve Uygulamalı Farmakoloji Dergisinde yayınlanan araştırmalar, bu karaciğere dost gıdaların karaciğeri fonksiyonlarında destekleyen glukosinolatları içerdiğini ve kan filtrelemeye ve detoksifikasyona yardımcı olduğunu onaylıyor. Üstelik turpgil sebzeler, toksinleri ve ağır metalleri çeken ve vücudun dışına taşan yapışkan bir molekül olan kükürt içerir. Kükürt, aynı zamanda, modern yaşam tarzlarımızın neden olduğu serbest radikal hasarı ile mücadele için gerekli olduğunu gördüğümüz glutatyon üretimini de desteklemektedir.

Her gün arı sazlı sebzelerin en azından bir bölümünü yemeyi hedefleyin – aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey vardır:
Detox your liver inline 3 - Karaciğeri Temizleyen , Detoks Yapan ve Toksinleri Atan Turpgil Sebzeler

 • Brokoli ve ihale brokoli
 • Lahana
 • Brüksel lahanası
 • Karnıbahar
 • süs lahanası
 • Kolhrabi (şalgam veya şalgam lahanası)
 • Kara lahana
 • Pak choi (Çin lahanası veya bok choy)
 • Su teresi
 • Roket (Arugola)
 • Şalgam
 • İsveçli
 • Wasabi

Turpgil İpuçları;

 • Her zamanki gibi salata yapraklarıyla peynir torbası veya roka takın. Biraz zeytin yağı ve limon sıkmasıyla işe yarayan hoş bir biber tadı var .
 • Buğulanmış brokoli veya karnabahar ürününü yan yemek olarak tercih edin. Onların doğal toprak lezzetini ortaya çıkarmak için birkaç susam tohum serpin.
 • Pak choi, collard yeşillikleri veya lahanayı kullanarak kızartın. Sağlıklı, karaciğer artırıcı bir yemek için protein (yağsız kümes hayvanları, balık veya tofu) ve soya sosu sıçramasını ekleyin.
 • Yerine patates, şalgamlar ve daha sağlıklı bir garnitür için swede kullanın. Bunların çatlak lezzet kekik veya hardal ile iyi çalışır.

Bir önceki yazımız olan Patates Diyet ile 3 Günde 5 Kilo Nasıl Verilir? başlıklı makalemizde patates diyet, patates diyeti ve patates diyeti ekşi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir