Kalbinize Zarar Veren 8 Alışkanlık

Kalbinize Zarar Veren 8 Alışkanlık

Kalbinize zarar veren 8 alışkanlık Hızlı bir tempo ile akan hayatımıza ayak uydurabilmek için kötü alışkanlıklar edinebiliriz. Kötü beslenmek, sigara içmek, aşırı alkol almak, fazla çalışmak ve stres ömrümüzü kısaltırken hayat kalitemizi de ciddi ölçüde zayıflatıyor.

1-    Masa başında geçen hayat

İşiniz günün büyük bir çoğunluğunu masa başında oturarak çalışmanızı gerektirecek bir işse, bir süre sonra dolaşım sisteminiz düzgün çalışmayabilir. Dolaşım sisteminizdeki bozukluklar diyabet, ateroskleroz ve obezite gibi birçok hastalığın habercisidir. Düzenli yapılan egzersizler yağ dokusundan kurtulmanızı sağlarken, kalbinizi güçlendirerek damarlarınızı daha da esnekleştirir.

2-    Sigara içmek

Sigara içmek solunum yolu yetersizliklerine yol açtığı gibi kalp ritmini de artırır. Kalbin aldığı oksijen miktarının azalması ile kalbin kanı pompalamak için daha çok çalışmasına sebep olur. Bu da yağ birikimine ve yüksek tansiyona neden olur. Dolaşım sisteminizin düzenli çalışmasını istiyorsanız sigara içmeyin.

3-    Kötü beslenmek

Paketlenmiş hazır gıdalar bedenimize zararlı olan doymuş yağ, rafine şeker, tuz ve un içerir. Bedenimiz gün sonunda metabolizmasında atamadığı her şeyi yağa dönüştürür. Bu yağlar bedenimizde birikir ve eğer biriken yağların miktarı çok artarsa, zamanla damarlar ve organlar yağ ile kaplanabilir. Dar ve esnek olmayan damarlar, kalp sorunları için ideal bir zemin oluştururlar. Obeziteyi önlemek için bol sebze, meyve ve lifli gıdalar tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

4-    Aşırı çalışmak

Çok yoğun çalışıyor ve kendinize hiç zaman ayırmıyorsanız, aşırı stres yüklü bir haldesiniz demektir. Bu da kalp sorunu riskini artıran önemli bir problemdir. Bilindiği gibi stres birçok sorunumuzun kaynağıdır. Stres bağışıklık sistemini baskılarken enfeksiyona yakalanma riskini de arttırır. Kan basıncını değiştirebilen stres, kalp krizi riskini de yükseltir. Dinlenmek, hayatın tadını çıkarmak ve her gün en az bir saati sevdiklerimizin yanında geçirmek yaşamdan tat almamızı sağlar.

5-    Uyumamak

Günde 8 saat uyumak kalbinizin dinlenip bedeninizin yoğun iş gününe hazırlanması için gereklidir. Uykusuzluk, dolaşım sisteminizi etkileyerek kalp sorunlarına sebep olur.

6-    Yeterli su içmemek

Yeterli su içilmediğinde bedende toksik maddeler birikir. Dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasını istiyorsanız bol su içmelisiniz. Vücudunuzdaki atıklar içilen su sayesinde bedenden uzaklaştırılır.

7-    Alkol

Alkol kullanımının çok olması karaciğere ve kalbe ciddi zararlar verir.

8-    Vejeteryan beslenme

Aşırı düzeydeki vejeteryan beslenme B12 eksikliğine yol açar ve bu da kalp damar sistemini etkiler.

Bir önceki yazımız olan Böbreklere İyi Gelen 7 Besin başlıklı makalemizde böbreklere iyi bakmak, böbreklere iyi gelen bitki çayları ve böbreklere iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir