HEMOROİD(BASUR) NEDİR? KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Hemoroid(Basur) Nedir?

Hemoroid ya da halk arasında bilinen adıyla basur ya da mayasıl, anüs bölgesinde bulunan damarların zamanla varisleşerek genişlemesi ve bu genişlemeyle beraber anüsten dışarı çıkarak insan yaşantısını ve hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Hemoroid(Basur) sadece ülkemizde değil dünyada da çok yaygın bir rahatsızlık türüdür.

Hemorid’in Sebepleri Nelerdir?

Hemoroid hastalığının bir çok sebebi vardır. Ancak bu sebepler içerisinde en çok önem arz edeni, bizim gündelik hayatımızda yaptığımız fakat önemsemediğimiz yanlış davranışlardır. Şimdi bu davranışları maddeler halinde inceleyelim;

 • Yanlış Beslenme:

  Gündelik hayatımız içerisinde, vücut sağlığımızı olumsuz etkileyen birçok maddeyi yiyip içiyoruz. İşte bunlardan bazıları hemorid sebepleriyle doğrudan ilişkili. Posa yönünden zayıf öğütülmüş tahıllarla elde edilen her türlü unlu mamül, hemoroid oluşumuna sebep olur. Yine tüketilen gazlı içeçekler sindirim sisteminde aşırı baskı yaratacağı için olumsuzluk teşkil eder.

  Ayrıca yeteri kadar su tüketilmemesi; sindirim sorunlarına yol açarak, kabızlığı ve neticede basuru tetikleyen en önemli sebeplerdendir.

 • Hareketsiz Yaşam Tarzı:

  Sürekli oturmak ya da uzun süreli ayakta durmak genel olarak vücudun alt bölümlerinde kan basıncını arttırıp özellikle bacaklarda ve anüs bölgesindeki damarların genişlemesine sebebiyet vererek bacaklarda varise anüs bölgesinde ise hemoroide neden olur.

 • Gebelik Süreci veya Doğumdan Kaynaklı:

  Yukarıda saydığımız sebeplerden başka, kadınlarda hamilelik sürecinde veya doğum esnasında Hemoroid(Basur) sorunu ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında bebek rahimde büyüdükçe, makat çevresindeki damarlara baskı yapmasından dolayı hemoroid gelişebilir. Doğum sırasında ise zorlanma ve ıkırmadan dolayı ortaya çıkabilen bir durumdur.

  Hemoroid(Basur) hastalığı iki şekilde görülür: Dış Hemoroid ve İç Hemoroid.

  iç hemoroid dış hemoroid 300x264 - HEMOROİD(BASUR) NEDİR? KORUNMA YOLLARI NELERDİR?
  İç Hemoroid(Basur) – Dış Hemoroid

  Dış hemoroid:

  Dış hemoroid oluşum bakımından, iç hemoroid ile aynı özellikleri taşır. İki hastalığın arasındaki en büyük fark; dış hemoroid iç hemoroide göre anüs çıkışına daha yakında oluşur. Ayrıca dış basur, iç basura göre daha hafif seyreder; kanama ve ağrı, sızı nadiren görülür.

  İç hemoroid:

  İç hemoroid anüsün iç kısmında meydana gelir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi bu hastalık da belli evrelere sahiptir. Bu evrelerin farkında olmak, tedavi sürecinde kişiye nasıl davranması gerektiği konusunda fikir verir. Hemoroid(Basur) hastalığı dört farklı evreden oluşur:

  Hemoroid evreleri 300x264 - HEMOROİD(BASUR) NEDİR? KORUNMA YOLLARI NELERDİR?
  Hemoroid(Basur) Evreleri
  1. Evre:

  Başlangıç evresidir. Anüs çevresindeki damarlar genişlemeye başlamıştır. Özellikle kabız olunması, uzun susuzluk sonrası dışkılama durumlarında kanama görülür. Fakat elle hissedilir bir şişkinlik ya da sarkma söz konusu değildir.

  1. Evrede Tedavi: Bu evrede tedavi oldukça kolaydır. Kısa bir ilaç tedavisi, bir takım perhiz diyetleri ve bazı alışkanlıkların düzeltilmesi ile (söz konusu alışkanlıklar; yürüyüş yapma, tuvalet süresinin kısaltılması gibi davranışlar üzerinedir) rahatsızlık kolayca giderilebilir ve yeniden nüks etmesinin önüne geçilebilir.

  2. Evre:

  Bu evrede biraz daha genişleyen anüs dokusu, artık dışkılama sırasında elle hissedilir derecede şişmeye ve sarkmaya başlar. Bu duruma genellikle kanama, ağrı ve kaşıntı eşlik eder. Ancak tuvaletin bitmesi ile birlikte sarkan doku yeniden toparlanır ve içeri girer.

  2. Evrede Tedavi: Hastalığın ikinci evreye ilerlemesi ile birlikte artık davranış değişikliği ve ilaç tedavisi yeterli olmayabilir ve cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.

  3. Evre:

  Artık dışkılama sırasında ıkınma ile beraber şişen doku, iyice dışarı çıkar. Tuvaletim bitmesi ile beraber sarkan doku bu kez kendiliğinden içeri toplanmaz. Hasta el yordamıyla bu dokuyu içeriye itmek zorundadır.

  3. Evrede Tedavi: Bu evrede çeşitli cerrahi yöntemlerle tedavi gerçekleştirilir.

  4. Evre:

  Hastalığın son evresidir. Dışkılama sırasında sarkan doku tuvalet sonrasında hiçbir suretle içeri toplanmaz ve makat kaslarının dokuyu sıkıştırması ile müthiş bir ağrı, sızı durumu oluşur. Durumun kısa vadede düzelme imkanı olmadığı için acil cerrahi operasyon gerektirir.

  4. Evrede Tedavi: Tek tedavi yöntemi, çok yönlü cerrahi müdahaledir.

  Hemoroid(Basur) Tedavi Yöntemleri

  • Klasik Cerrahi Yöntem:

  Bu yöntem açık veya kapalı ameliyat şeklinde olur. Bütün hemoraidal memelerin çıkarılması amacını güder. İyileşme süreci uzundur ve ağrılı olabilir.

  • İlaçlı Tedavi Yöntemi:

  Bu yöntem daha çok 1. ve 2. derece iç ve dış hemoroid tedavilerinde uygulanır. Cerrahi müdahale gerekmez.

  • Skleroterapi Yöntemi (İğne Yöntemi):

  Bu yöntem ile bozulmaya başlamış hemoroid dokusunun etrafına özel içeriğe sahip bir sıvının enjekte edilmesi ile sarkmaya başlayan dokunun büzüşmesi amaçlanır. Farklı bir anal rahatsızlığı olanlarda bu yöntem tercih edilmez.

  • Lastik Band (Band Ligasyon – Boğma) Yöntemi:

  2. ve 3. evre hemoroid durumlarında yapılan bu müdahalede, özel bir alet vasıtasıyla anüs içerisinde sarkan memelerin diplerine lastik bant geçirilerek, boğma işlemi gerçekleştirilir. Boğulan hemoroid dokusu bir hafta içerisinde düşer. Yalnız bu yöntem bir kaç seans sürebilir.

  • Longo Usulü Tedavi:

  Cerrahi yöntemlerin çok sıkıntılı süreçler içermesinden dolayı ön plana çıkmış bir yöntemdir. Bu yöntemde özel bir alet anüsten içeri girerek sinirsiz dokuya ulaşır. Buradan 2 santimlik kısım kesilerek alınır. Sarkan kısım bu iki santimlik kısımdan yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Bu operasyon genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi 20 dakika kadardır.

  Üçüncü ve dördüncü evre hemoroidlerde Longo yönteminin kullanılmasında bir takım avantajlar ön plana çıkıyor. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Operasyon sinirsiz bölgede yapıldığı için ağrı yoktur.
  2. Operasyon süresi kısadır.
  3. Operasyon sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır.
  4. Operasyon sonrası bir kaç günde işe dönülebilir.

  Hemoroidden Korunmak İçin:

  • Lif yönünden zengin gıdalar tercih edin. Sık sık bakliyat tüketin.
  • Tuvalet ihtiyacınızı en kısa sürede giderin. Tuvalette uzun zaman geçirmeyin. Ne kadar beklerseniz, hemoroid riski o kadar artar.
  • Tuvalet sırasında kesinlikle ıkınmayın.
  • Ağır kaldırmayın, ağırlığa uzun süre maruz kalmayın.
  • Kabızlık yaşamamaya çalışın, kabızlığa karşı önlem alın.
  • Uzun süre hareketsiz kalmamaya çalışın. Düzenli egzersiz yapın.
  • Su içmeyi ihmal etmeyin. Her gün yeterli oranda su tüketin.

  NOT:

  Hemoroid(Basur) hastalığı ile diğer birçok kolorektal hastalık belirti olarak birbirlerine çok benzer olmakla birlikte; yazımızda ele aldığımız belirtilerden bir veya daha fazla belirti fark etmeniz halinde muhakkak bir uzmana başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi? başlıklı makalemizde 1 aylık hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi, 30 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi ve 36 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir