Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır

Hamilelik döneminde iken anneler özellikle kalsiyum bakımından zengin besin ve maddeler tüketmelidir.

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır Hamilelik döneminde kadınların vücutları ile ilgili dikkatli olması gereken birçok ayrıntı bulunmaktadır. Özellikle gebelik dönemimde iken diş bakımının hassas olduğunu belirten uzmanlar, yeterli özen gösterilmemesi durumunda hamileliğin zor şartlar altında yürütüldüğünü ifade etmektedir. Bebekler, gelişim sırasında kalsiyum ihtiyaçlarının tamamını anneleri üzerinden sağlamaktadır. Anneler, yeterli oranda beslenemediklerinde vücutlarında ve ağızlarında bulunan kalsiyumun tamamı bebeklerine aktarılmaktadır. Bu nedenle uzmanların tamamı, hamilelik dönemlerinde annelerin iyi beslenmelerini, ağız bakımlarını yerinde ve tam olarak yapmaları gerektiklerini vurgulamakta. Bu dönem içerisinde iken dengesiz beslenmeden kaçmaları gereken anne adayları şeker tüketimlerini en aza indirmeye çalışmalıdırlar.

Hamilelik döneminde iken anneler özellikle kalsiyum bakımından zengin besin ve maddeler tüketmelidir. Bununla beraber bebeğin kalsiyum ihtiyacı sırasında zorlanan diş bölgesi için günlük düzenli olarak fırçalama işlemleri yapmaları zorunlu olarak tutulmalıdır. Kesinlikle doğuma kadar diş bakımı yaptırmamalı, diş çektirme, kanal tedavisi gibi operasyonlara katılmamalıdır. Bu gibi durumlar, anne karnında bulunan bebeğin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Meydana gelen gebelik istekli ve önceden planlı bir şekilde meydana gelmiş ise annelerin kesinlikle önceden diş bakımlarını eksiksiz olarak yaptırmaları gerekmektedir. Özellikle süt ve süt ürünleri, yumurta, balık ile tahıl tüketimleri gebelik sırasında başvurulması gereken gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Kurutulmuş meyveler ile şekerli gıdalar en azından gebelik sonuna kadar kesinlikle göz önünde dahi bulundurulmamalıdır.

Beslenme öncelikle annenin kendi sağlığını düşünerek planlanmalı ve ona göre geliştirilmelidir. Anne ne kadar sağlıklı ve düzgün beslenirse bebek de karın içerisinde programa bağlı olarak bir gelişim meydana getirmektedir. Dağınık ve rastgele beslenme ilk başta anne sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. İlk hissedilen ağız ve diş bölgesinde ani çürüme, dökülme gibi durumların meydana gelmektedir. Bu nedenle sıradan gibi görünen ağız bakımı hem annenin hem de bebeğin gelişimini büyük oranda engellemektedir. Sadece olaya kalsiyum gözünden de bakmak doğru değildir. A, C, D vitaminlerinin de anne ve bebek üzerinde oldukça güzel ve gelişime dayalı etkileri bulunduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir