Gıda Zehirlenmesi Nedir Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gıda zehirlenmesi, dünya üzerinde bulunan milyonlarca insanın maruz kaldığı, çoğunlukla besinler içerisinde bulunan zehirli bakteri ve virüslerden kaynaklanan bir sorun olarak gösterilmekte.

Gıda Zehirlenmesi Nedir Nelere Dikkat Edilmelidir , dünya üzerinde bulunan milyonlarca insanın maruz kaldığı, çoğunlukla besinler içerisinde bulunan zehirli bakteri ve virüslerden kaynaklanan bir sorun olarak gösterilmekte. Zararlı bakteriler, vücut ile temas ettiği andan itibaren metabolizmanın olumsuz etkilenmesine neden olduğu gibi insan sağlığının büyük oranda etkilenmesine neden olmaktadır. Meydana gelen sorunlar etkilerini ilk olarak fiziksel yollar belirlendiği gibi semptom etkilere de neden olabilmekte.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Tüketime uygun olmayan besinlerin tüketimi ardından belirtilerin ne zaman ortaya çıkacağı tam olarak belirli değildir. Bakteri ve virüsün etkisine bağlı olarak birkaç günde ortaya çıkabilen belirtiler birkaç haftada da etkilerini gösterebilmektedir. Belirtilere kısaca bakacak olursak;

 

 • Enerji kaybı
 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Kas Ağrısı
 • Karın ağrısı ve şiddetli kramplar
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Çarpıntı

 

Bu gibi belirtilerin meydana gelmesi durumunda kişilerin acil olarak bir sağlık kuruluşuna gitmesi önerilmektedir. Listede yer alan belirtilerin tedavileri oldukça basit olup birkaç gün içerisinde tamamen iyileşme gösterebilecek türdendir. Bazı gıda zehirlenme belirtileri oldukça ağır olup cerrahi müdahale gibi detaylı tedavi yöntemlerine maruz bırakılmaktadır. Birazdan bahsedeceğiz liste içerisinde kişilerin mümkün olduğunca gıda zehirlenmesini nasıl önleyebileceklerinden bahsedeceğiz.

 

Gıda Zehirlenmesini Önleyebilmek İçin Yapılması Gerekenler

 

Gıda zehirlenmesinden korunmanın yolları aslında çok zor ve detay gerektiren durumlar değildir. Kişilerin sağlıklı ve beslenme kurallarına uygun bir hayat sürmesi birçok sağlık sorununun önlenebilmesine katkı sağlamaktadır. Yine de liste olarak alınması gereken önlemler hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağız.

 

 • Mutfak içerisinde kullanılan araç ve gereçlerin daima temiz olduğuna emin olun. Kullanım öncesi ve sonrasında muhakkak yıkama işlemleri yaparak steril olmalarına özen gösterin.
 • Beyaz et tüketimi, gıda zehirlenmelerine neden olan en büyük etmenler arasında yer almaktadır. Beyaz et tüketmeden önce kesinlikle iyi pişip pişmediğini kontrol ediniz. Mümkün olduğunca oda sıcaklığından uzak tutarak derin dondurucu da muhafaza ediniz.
 • Bir önceki günden kalan yemeklerin içerisinde eğer et ve et ürünleri varsa tüketmemeye çalışın. Dolap içerisinde muhafaza edilen besinlerin uygun ortam koşullarında saklandığına emin olunuz.

Bir önceki yazımız olan Reflüye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir başlıklı makalemizde reflüye iyi gelen alkol, reflüye iyi gelen bitki çayları ve reflüye iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir