Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Cinsel yaşam, hayatımızın olmazsa olmazlarından birisidir. Erkek ve bayan her pozisyonda cinsel ilişkiye girme ihtiyacı duyar. Hatta hamilelik dönemlerinde bile çiftler cinsel ilişkiye girme ihtiyacı içerisinde olabilir. Fakat bu durum çiftler arasında korku duyulan bir konu haline gelebiliyor. Genelde bu denli korku duyulmasının temel nedeni ise hem annenin hem de bebeğin zarar görebileceği endişesi diyebiliriz. Hamilelik döneminde hem fizyolojikhem de psikolojik anlamda bir takım değişimler meydana gelir. Bu durum çiftler açısından korkutucu bir durum olabilir. Onun dışında  hamilelik dönemlerinde pozisyonlara dikkat edildiği sürece içbir şekilde sorun yaşanmaz ve cinsel ilişkiye girilebilir. Bebeğe ve anneye zarar vrecek zor pozisyonlardan mutlaka kaçınmanız gerekir.  Hamilelikte cinsellik  kadınlarda normalinden daha farklı bir şekilde hissedilme durumu var. Kimi kadınlar cinsellik sırasında bebeğin hareket halinde olmasından dolayı tedirginlik yaşarken, kimi gebe bayanlarda kendilerini daha çekici ve daha seksi hissederek ilişkiden daha fazla zevk almaya başlar hale gelirler.

Yapılan bir araştırmaya bağlı olarak kadınlarda ilk 3 aylık dönemde cinsel istekte ister istemez bir azalma durumu yaşanmaya başlanır. Hamiliğin ilk 3 ay evresinde ise cinsel organındaki değişim ve kanlanmalar hem isteksizliği azaltırken hem de cinsel ilişkiye girmeyi engeller. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yani  3 ile 6 ay arasında ilişkiye girilebilir. Hatta bu dönemde hormonlara bağlı olarak hamile bayanlarda ki isteklilik daha fazla artmaya başlar. Böyle dönemde artan isteklilikle birlilte cinsel birlikteliğe sorunsuz şekilde girilebilir. Bu durumun yaşanmasının bir diğer nedenleri arasında ise göğüslere ve cinsel organa giden kanda artış yaşanmasıdır. Böyle bir durumda doğal olarak hamile bayanın cinsel isteğinin daha fazla artmasına zemin hazırlıyor. Gebelikte cinsel ilişki dönemi dikkat edilirse sorunsuz şekilde gerçekleşmiş olunur. Hatta her iki tarafta karşılıklı olarak beraberlik sırasında istediği hazza ulaşmaya başlar. Orgazm kadın üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmaz. Aynı zamanda bu durumun bebeğe karşı da olumsuzluk yaratacak bir etki vermediğinin altını çizmemiz gerekiyor.

Hamilelik sırasında seks yapmak hem anneye hem de bebeğe zararı olmayacaktır.  Erkek cinsel organının anne karnında yer alan bebeğe temas etmesi mümkün değildir. Fakat burada önemli olan hususlardan birisi de gebeliğin normal seyrediyor olmasıdır. Aksi takdirde risk oluşturması kaçınılmaz olabilir.

Bir önceki yazımız olan İshale Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde ishal, ishal acil ve ishal nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir