Gebelikte bel ve sırt ağrıları neden olur? Azaltmak için neler yapılabilir?

Gebeliğin uzun ve meşakkatli sürecinde vücutta birçok değişim meydana geliyor. Bu değişimler de anne adayı için yorucu ve sabır isteyen bir dizi sorunu beraberinde getirebiliyor. Gebelikte diş ağrıları  ,  gebelikte baş ağrıları vs. gibi birçok sorun yaşanabilmektedir. Gebelik süresince anne adaylarının en çok yakındığı rahatsızlıklardan bir tanesi de şüphesiz bel ve sırt ağrılarıdır. Bel ve sırt ağrıları gebelikte genellikle normal karşılanmakla birlikte, oldukça yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Peki gebelikte bel ve sırt ağrıları neden olur? Gebelikte bel ve sırt ağrılarını azaltmak için nelere dikkat edilmelidir? Gebelikte bel ve sırt ağrılarında hangi tedavi yöntemleri uygulanır? Gebelikte bel ve sırt ağrıları ciddi bir sorunun habercisi olabilir mi?

Gebelikte bel ve sırt ağrıları neden olur?

Hamileliğin başından itibaren doğuma hazır hale gelmek için vücutta meydana gelen hormonal ve fiziksel değişimler gebelikte bel ve sırt ağrıları yaşanmasına sebep olur. Her dört gebe kadından üçünde karşılaşılan gebelikte bel ve sırt ağrıları hormonal ve fiziksel birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden en önemlisi vücudun orantısız olarak yüklendiği ağırlıktan dolayı omurga, kuyruk sokumu ve kalça kemiklerine baskı oluşmasından kaynaklanmaktadır. Kalça kemiklerinin doğuma hazırlık olarak esnemesi, bebeğin ağırlığı arttıkça kas ve iskelet sistemi dengesini olumsuz yönde etkiler. Karın bölgesindeki ağırlıktan dolayı vücut duruş dengesini korumak için omurgayı sürekli olarak dik tutmaya çalışır. Bu da gebelikte bel ve sırt ağrıları oluşmasına neden olur. Ayrıca karın bölgesindeki ağırlıktan dolayı omurga eğiminin artması kasların ve sinirlerin sıkışmasına neden olarak bel ağrılarını arttırnaktadır.

Gebeliğin ilk dönemlerinde artan gebelik hormonlarına bağlı olarak eklemler ve sırt kaslarındaki gevşeme sıkışma hareketi de bel ve sırt ağrılarını tetikleyici bir diğer faktördür. Bu dönemde hormonal artışa bağlı olarak kas hassasiyeti de artar ve ağrılara daha duyarlı hale gelinir.

Bebek büyüdükçe bebeğin yaptığı baskı ile annenin kaburgaları da genişlemektedir. Kaburgalardaki ve kalça kemiklerindeki bu genişleme sırt ağrılarına kaynaklık eder.

Gebelikte bel ve sırt ağrıları ciddi bir sorunun habercisi olabilir mi?

Gebelikte bel ve sırt ağrıları genellikle normal karşılanan bir rahatsızlıktır. Fakat her ağrı normal bir ağrı olmayabilir. Şiddetli ve sürekli ağrılar ve vajinal kanama görülmesi; erken doğum riskine ve daha birçok soruna bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple gebelik sürecinde yaşanan bel ve sırt ağrıları hakkında, ağrılar hafif düzeyde olsa bile gebeliği takip eden doktorun bilgilendirilmesi gereklidir.

Gebelikte bel ve sırt ağrılarını azaltmak için nelere dikkat edilmelidir?

  • Gebelikte bel ve sırt ağrıları yaşıyorsanız gebelik egzersizleri bu noktada sizin en önemli yardımcınız olacaktır. Eklemlerinizi rahatlatacak, kaslarınızı yumuşatacak bir takım hareketler, uzman önerisi doğrultusunda uygulandığında çok rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca egzersiz vücudun doğuma hazırlanmasına da yardımcı olur. Fakat burada önemli olan şu ki; gebelik hassas bir süreç olduğundan bilinçsiz egzersiz hareketleri yapmaktan kaçınılmalıdır. Gebelik egzersizi uzman gözetimi ve yönlendirmesi ile yapılmalıdır. Bunun dışında yüzme, gebelikte yapılabilecek uygun bir egzersizdir. Vücudun üzerindeki ağırlığın kalkmasını ve vücudun hafiflemesini sağlayarak gebelikte ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları için etkili bir çözüm olabilir.
  • Bol bol su içmeye dikkat edilmelidir. Su hormonal faktörlerin etkilerini azaltmaktadır.
  • Hareketlilik doğru ayarlamalıdır. Gün içinde ne çok uzun süre ayakta durulmalı, ne de fazla sabit kalınmalıdır.
  • Yatış pozisyonu doğru ayarlanmalı.gebelikte uyku pozisyonu 300x108 - Gebelikte bel ve sırt ağrıları neden olur? Azaltmak için neler yapılabilir? Mümkün olduğunca yan yatılmalı ve dizler katlamalıdır. Bele, bacakların arasına ve karnın altına yastıklar koyarak biçim desteklenmelidir.
  • Yataktan kalkarken ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Yavaş yavaş, dikkatli ve yan dönerek kalkılmalıdır.
  • Yatarken olduğu gibi oturup kalkarken de yavaş ve dikkatli davranılmalı.
  • Ayakkabı seçimine çok dikkat edilmeli. Ortopedik açıdan yüksek topuklu, dar kalıplı ayakkabılar ne kadar zararlıysa, düz ve sert tabanlı ayakkabılar da bir o kadar zararlıdır. Yumuşak malzemelerden üretilmiş, ortopedik tabanlı 5 nokta uyumlu, ayak numarası uygun bir ayakkabı kullanılmalı.
  • Sıkı, dar giysiler giyilmemeli. Gebelik dönemlerine özel üretilmiş esnek giysiler tercih edilmelidir.
  • Bir işle uğraşırken hareketlere dikkat edilmelidir. Eğilip doğrulurken, bir eşya kaldırırken dikkatli olunmalıdır.
  • Dik ve gergin durmaya özen gösterilmelidir.

Hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

Akupunktur yöntemi ile vücudun belli bölgelerine iğneli tedavi ve kayropratik yöntemle manipülatif tedavi gebelikte de kullanılabilen bel ve sırt ağrısı tedavi yöntemlerindendir.

Bunun dışında daha ağır durumlarda enjeksiyon yöntemi ile tedavi uygulanabilmektedir. Oldukça hassas bir tedavi yöntemidir ve hekim uzmanlığı ister.

Bir diğer uygulama ise cerrahi yöntemdir. Cerrahi yöntem uygulaması gerektirecek kadar ağır vakalarda, bel ve sırt ağrılarının sebebi salt gebelik doğası değildir. Altında yatan başka sorunlardan kaynaklı olarak gebelik döneminde ağır vaziyette yaşanan durumlardır. Çok zorunlu kalınmadıkça gebelik döneminde tercih edilmez. Fakat uygulanması gerekiyorsa, bebeğin gelişimi doğuma uygunsa öncelikle doğum gerçekleştirilir. Bebeğin gelişimi doğum için uygun değilse cerrahi operasyon bu şekilde gerçekleştirilir.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi? başlıklı makalemizde 1 aylık hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi, 30 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi ve 36 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir