Fil hastalığı (Lenfödem) nedir? Tedavisi nasıldır?

Lenf sistemindeki yapısal bozukluktan dolayı lenf sıvılarının hücre dokuları arasında sıkışıp basınç oluşturmasıyla ilgili bölgelerde şişlik oluşması ile ortaya çıkan Lenfödem hastalığı, halk arasında Fil hastalığı (Lenfödem) olarak bilinmektedir. Hücre dokuları arasındaki geçiş düzenli olarak sağlanamadığında biriken sıvılar şişliklere sebep olur. Bu şişlikler vücudun her bölgesinde görülebilmekle birlikte genellikle kollarda ve bacaklarda oluşur. Fil hastalığı üzerinde etkili olan daha çok hormonlardır. Hormonların düzensizliği Fil hastalığı (Lenfödem) riskini ortaya çıkarmaktadır. Fil hastalığı (Lenfödem) yaygın bir hastalık olmamasıyla birlikte genetik faktörlü veya bulaşıcı da değildir. Tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Düzenli tedavi ile iyileşme sağlanabilmektedir. Fakat bu süreçte tedavi herhangi bir sebeple terk edilmemelidir. Aksi halde vücutta çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir. Fil hastalığı (Lenfödem) çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu belirtilerin erken fark edilmesi hastalığın tedavi süreci üzerinde oldukça önemlidir.

Fil hastalığı (Lenfödem) belirtileri nelerdir?

 • Ağırlık hissi,
 • Şiddetli ağrılar,
 • Özellikle şişlik bölgelerinde ortaya çıkan karıncalanma,
 • Özellikle şişlik bölgelerinde ortaya çıkan ve uzun süren uyuşmalar,
 • Deride sertleşme,
 • Deride kızarıklık ve morarmalar,
 • Derinin enfekte olması,
 • Hareket kabiliyetinde zayıflık,
 • Şiddetli ağrılar,
 • Fiziksel biçimde bozulmalar,
 • Deriden sıvı sızıntısı,
 • Özellikle geceleri başlayan, daha sonra inen şişlikler,
 • Hastalığın ortaya çıktığı bölgede yanma,

Bu tip belirtiler Fil hastalığı (Lenfödem) hastalığına işaret etmektedir. Vakit kaybedilmeden bir uzmana danışılmasında yarar vardır.

Fil hastalığı (lenfödem) sebepleri nelerdir?Fil hastalığı (Lenfödem) nedir Tedavisi nasıldır

Fil hastalığı (lenfödem) birincil ve ikincil faktörlü olarak ortaya çıkabilir. Birincil faktörlü Fil hastalığı (Lenfödem) ; kendiliğinden ortaya çıkabilirken; ikincil faktörlü Fil hastalığı ise başka bir hastalığa veya çeşitli bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Birincil faktörlü Lenfödemde çeşitli özel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunlar; Milroy hastalığı (Doğumdan sonra bebeğin lenf dokularında normalden farklı biçimlenme), Meige hastalığı (Genellikle hamilelik ya da ergenlik dönemlerinde hormonal etkilerle ortaya çıktığı düşünülmektedir), Geç başlangıçlı Lenfödem (35 yaşından sonra başlayan nadir Fil hastalığı (Lenfödem).) olarak sayılabilir.

İkincil faktörlü Fil hastalığı (Lenfödem) ise Lenflerde çeşitli sebeplerle meydana gelen hasarlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar; Enfeksiyonlar, Kanser tedavisinde radyasyon etkisi, Kanser, Lenf hasarına sebep olan cerrahi müdahaleler olarak sayılabilir.

Fil hastalığı(Lenfödem) riski; obezite, yaşlılık, romatoid veya psoriatik artrit faktörlerine bağlı olarak artış gösterir.

Fil hastalığı(Lenfödem) Tıpta 4 evrede ele alınmaktadır. Kötü sonuçlar doğurabilen ciddi bir hastalıktır.

 • Geri dönebilen dönem:

Geri dönebilen dönem olarak adlandırılan ilk evrede hastalığın belirtileri görülmesine rağmen ayırt edici ölçüde değildir. Özellikle gece geç saatlerde kollarda veya bacaklarda şişlikler ortaya çıkar. Fakat bu semptomlar geçici semptomlardır. Belli bir sürenin sonunda şişlikler iner ve vücut normaline geri döner. Özellikle gece saatlerinde meydana gelen belirtiler olduğundan fark edilmesi gecikebilir.

 • Kronik (Geri dönmeyen) dönem:

Hastalığın bu evresinde ise belirtiler yine geçicidir; fakat bu kez vücudun normaline dönmesi ilk evredeki gibi kısa sürede gerçekleşmez. Oluşan şişlikler uzun sürelerle görülür. Bu sebeple hastalık bu evrede daha belirgin belirti vermiş olur. Ayrıca bu dönemde şiddetli ağrılar ve hareket kabiliyetinde zayıflama, ağırlık ve yanma hissi gibi ilave belirtiler de ortaya çıkar. Ve bu belirtiler yoğun seyreder.

 • 3. Dönem:

Hastalığın üçüncü evresi artık hastalığın tamamen gözle görülür hale geldiği dönemdir. Şişlikler bu dönemde sürekli hale gelmiştir ve vücut biçimleri son halini almıştır. Bu evrede Lenf dokuları yıpranarak işlevini kaybeder. Hareket kabiliyeti neredeyse sıfırlanır. Ağrılar ve ağırlık hissi daha da şiddetli bir hale gelir.

 • Lenf kanseri evresi:

Lenflerdeki şiddetli yıpranma, dokularda biriken ve baskı oluşturan aşırı sıvı vb.. hastalık gidişatı, hastalığın lenf kanseri evresine geçmesine sebep olur. Bu evrede tedavi neredeyse mümkün değildir. Hastalık diğer dokulara hızla yayılır ve hasta kaybedilebilir.

Fil hastalığı tedavisi nasıl yapılır?Fil hastalığı (Lenfödem) nedir Tedavisi nasıldır

Fil hastalığında belirtiler farkedilir farkedilmez bir uzmana başvurulmalıdır. Hastalığın tanısının ardından tedavi süreci başlayacaktır.

Tedavi süreci genellikle egzersiz ve diyet programı, masaj, pnömatik kompresyon cihazları ve giysileri, tam dekonjestif tedavi adı verilen terapi yöntemleri ve bandajlama yöntemi vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Daha sonraki süreçte ise gerekli görülmesi halinde cerrahi müdahalede bulunulabilir. Bu aşamada çeşitli cerrahi müdahaleler ile tedavi gerçekleştirilmektedir. Bu operasyonlar; lenfatik sıvı drenajına yönelik operasyonlar, hacim küçültme operasyonu; ya da iki yöntemin de uygulandığı operasyonlardır. Bu operasyonlar ile hastada büyük oranda iyileşme görülmesine rağmen; cerrahi müdahalelerin kesin sonuca ulaştırmadığı da bilinmektedir. Cerrahi müdahale yanında ek iyileşme ve korunma yöntemlerinin uygulanması da elzemdir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer yağlanması nedir neden olur belirtileri ve tedavisi? başlıklı makalemizde Hepatosteatoz, Karaciğer yağlanması ve Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir