Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Diş Ağrısı Nasıl Geçer Diş ağrısı en şiddetli ve insana en çok rahatsızlık veren ağrıların başında gelir. Diş ağrıları bir süre sonra kişide yorgunluk ve uyku sorunlarına sebep olabilir. Şiddetli ağrıyı azaltmak için evde uygulayabileceğiniz basit bazı yöntemler vardır. Dişlerinizin arasındaki artıkları temizlemek için güzelce fırçalamak, ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Ilık tuzlu su ile gargara yaparak ağzınızı temizleyebilirsiniz.

Dişinizin üzerine aspirin ve benzeri ağrı kesici ilaçlar koymak, sanılanın aksine ağrıyı azaltmaz. Dişe doğrudan uygulanacak bu ilaçlar, içerdikleri kimyasallar yüzünden diş etlerine zarar verir. Dişte iltihap varsa, o bölgede şişlik varsa, soğuk kompres ile ağrıyan bölge rahatlatılmalıdır.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Bir parça pamuğu karanfil yağına batırın ve dişinizin üzerine tampon yapın.

Soğuk şeyler içtiğinizde dişinizde ağrı hissediyorsanız, dişlerinizdeki çürükler ilerlemiş demektir. Sıcak şeyler içtiğinizde ağrıyan dişlerde ise pulpa iltihabının ilerlediği ve dişinize kanal tedavisi uygulanması gerektiği düşünülebilir. Her iki durumda da diş hekimine gitmenizde fayda vardır.

Dişinizde iltihap varsa, ısırsanız bile ağrınız şiddetlenecektir. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekebilir. Sinüzit ve sinir uçlarındaki ağrılar bazen diş ağrısı ile karıştırılabilir. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle diş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

  • Öncelikle dişlerinizi fırçalamalı, tüm ağzınızı temizlemelisiniz. Ağzınızdaki bakterili ve asitli ortam ağrıyı şiddetlendirir.
  • Bol tuzlu ve az sirkeli su ile dişlerinize gargara yapın ve sık sık çalkalayın. Tuzlu ve sirkeli su ağız içinizin temiz kalmasını sağlar.
  • Başka bir çözüm ise soğan suyu ile gargara yapmaktır. Çiğ soğanın suyundaki maddeler ağrılı bölgedeki bakterileri öldürür.
  • Rahatlamak için suya karabiber koyup gargara yapabilirsiniz.
  • Karanfil tohumunu ağrıyan dişe bastırmak, bölgenin uyuşarak acıyı hissetmenizi engeller.
  • Minik bir pamuk üzerine damlattığınız karanfil yağını ağrıyan dişinize bastırın. Karanfil yağı acıyı geçirecektir.
  • Zerdeçalin antiseptik özelliği vardır. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişe konulur.

Tüm bunlara karşın bir diş doktoruna gitmenizde fayda vardır, çünkü dişlerdeki ağrı, diş eti iltihaplarının ve diş eti hastalıklarının bir habercisi olabilir.

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için yapacağımız basit önlemler bu tür sorunları ortadan kaldıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Kalbinize Zarar Veren 8 Alışkanlık başlıklı makalemizde kalbe zarar, kalbe zarar veren maddeler ve kalbe zarar veren şeyler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir