Detoks Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Kilo problemleri yaşayan kişiler için diyet en önemli ve etkili unsurlardan biri olarak gösterilmektedir.

Detoks diyeti nedir nasıl yapılır Kilo problemleri yaşayan kişiler için diyet en önemli ve etkili unsurlardan biri olarak gösterilmektedir. Çoğu zaman kilo vermenin etkili yollarından biri olarak gösterilmesine karşın doğru uygulanmadığı zaman kalıcı ve büyük hasarlara da neden olduğu görülmüştür. Son zamanlarda birçok kişinin zayıflamak amacı ile tercih ettiği detoks diyeti oldukça kısa bir süre içerisinde maksimum etki alımının yolunu aralamakta. Uzmanlar, yanlış yapılan diyetler sonucunda toksinlerin vücuttan atılından zaide kana da hızlı karışmasına neden olduğunu vurgulamakta. Detoks diyeti, içerik olarak meyve ve sebzelerin sadece suları ile beslenmenin önünü aralayan bir diyet olarak gösterilmekte. İlk haftalarda sürekli sıvı beslenmesinde bulunan kişiler, belirli bir süreden sonra sağlık sorunları ile karşılaşabilmekte. Doğru bir uygulamanın formülü ise;

 Detoks diyeti nedir nasıl yapılır Sağlıklı bir detoks diyeti içerisinde kesinlikle protein içeren gıdalar bulunmalıdır. Özellikle baklagiller, kuruyemiş ve hayvansal gıdalar beslenme programının içerisinde kesinlikle bulunmalıdır. Sağlıklı bir zayıflama deneyimlemek isteyen kişiler, sebze ve meyve seçimi sırasında içerik olarak B vitamini bakımından zengin ürünleri seçemeye dikkat etmelidir. Özellikle sebzeler, hem toksin atılımına katkı sağlamakta hem de sağlıklı bir yaşamın önünü aralamakta. Detoks diyeti boyunca sürekli sıvı tüketimine maruz kalan kişilerde toksin üretimi meydana gelebileceği için bu durumun önüne geçmek ancak C vitamini bakımından zengin besinlerle sağlanabilmekte.

Hangi diyet yapılıyorsa yapılsın kilo vermenin başlıca yollarından birisi de bol su tüketiminden geçmektedir. Günde en az 8 bardak su tüketimi biriken toksinlerin vücut içerisinden idrar ve ter yolu ile atılmasına olanak sağlamakta. Bu süre zarfı boyunca kişilerin alkol, sigara, antidepresan tüketimlerinden kaçınılmalıdır. Gün içerisinde yüksek oranda kahve ürünleri tüketen kişilerde detoks diyeti sürecinde baş ağrıları meydana gelebilmekte. Şeker tüketimi kilo artırımına neden olan en önemli etkenlerden birisi olarak gösterilmekte. Şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanan kişiler için de karaciğerde sorunlar meydana gelmektedir. Mümkün olduğunca diyet sırasında tüketilecek sebze ve meyvelerin organik olmasına dikkat ediniz. Kesinlikle terlemekten korkmayınız. Terlemek, diyetin bir etkisi olarak kişinin zayıflama gösterdiğini bir kanıtı olarak gösterilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir