Çocuklar annelerinden ne beklerler

Çocuklar annelerinden ne beklerler

Çocuklar annelerinden ne beklerler Çocuklarınıza nasıl davranmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü? Onu arabayla okula bırakmayı veya okuldan geldikten sonra gülümseyip sarılmayı planladınız mı? Eğer bu gibi davranışları genellikle gerçekleştiriyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Çocukların günlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri okullar, pek de eğlenceli yerler değildir. Anneler ve çocuklardan bazıları aksini iddia etse de okula gitmek ve göndermek, her ikisi için de bir mecburiyettir. 24 saatlik bir günün ortalama 6-8 saatini okulda ve 8-10 saatini ise uyuyarak geçiren bir çocuk için geriye pek de zaman kalmıyor değil mi? Bahsi edilen şeyler kesinlikle abartı olarak nitelendirilmemeli. Aslında birçok çocuk, annesinden beklentiler içerisindedir. Özellikle aşağıda listelediğimiz davranışların hiçbirini gerçekleştirmeyen bir anneyseniz, çocuğunuzun bunu bir kaygı unsuru olarak algılaması gayet normaldir. İşte çocukların annelerinden beklediği bazı davranışların listesi:

  1. Odalarına girip onlarla ilgilenmeniz

Bahsedilen ilgi, kendileriyle bir konu hakkında konuşmak olabileceği gibi sadece sarılmak da olabilir. Çocuğun bu beklentilerinin temel sebebi, ona karşı ilgili olup olmadığınızı merak etmesidir.

  1. Bazı anılarınızı onla paylaşmanız

Çocukların ilgisini çekmeyen onlarca yetişkin konusu ve davranışı var. İşte size büyük bir fırsat! Çocuklar, annelerinin gençlik anılarını dinlemeye bayılırlar. Çünkü annelerinin genç halini, kendilerine yakın hissederler. İçerisinde güldürü unsuru da bulunan anılarınızı çocuğunuzla paylaşın.

  1. Kardeşleri yanında değilken de onunla vakit geçirmeniz

Ailecek seyahat planları yapıp hafta sonu kutlamalara ve lunapark gibi yerlere gidiyor olabilirsiniz. Eğer kız kardeşi veya erkek kardeşiyle birlikte bu eylemleri gerçekleştiriyorsanız, çocuk için sıradan bir davranışta bulunuyor olabilirsiniz. Bunları yapmayın demek doğru olmaz fakat kardeşleri yanında bulunmadığı zamanlarda da onunla ilgilenmelisiniz.

  1. Hafta sonu için plan yapmanız

Hafta sonu tatilinizi geçirebileceğiniz en verimli şekilde geçirmek için akşam yemeği gibi bir anda plan yapın. Bu planı yaparken çocuğunuzun fikrini de alın. Sizin için küçük, onun için büyük bir mesele olan bu konuda fikir vermek, çocuğa kendini değerli hissettirecektir.

Sosyal çevreniz, sizi bir noktaya kadar idare edecektir. İnsanların en rahat hissettikleri ortam, sıcak bir aile ortamıdır. Çocuklarınızın iyiliğini düşünerek gerçekleştirdiğiniz bazı davranışlar, karşılıklı olarak herkesi mutlu edecektir. İyi düşünün ve onlara sevginizi sık sık gösterin!

Bir önceki yazımız olan Çalışan bir anne olmanın 5 olumlu tarafı başlıklı makalemizde Çalışan anne, çalışan anne olmanın faydaları ve çalışan annenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir