Çocuğunuza kitap okumanın faydaları nelerdir

Çocuğunuza kitap okumanın faydaları nelerdir

Çocuğunuza kitap okumanın faydaları nelerdir iyi bir eylem olduğunu biliyoruz. Özellikle çocuğun kendisini tam anlamıyla ailenin bir parçası olarak hissettiği dönemlerde kitap okuma alışkanlığına sahip olması, ileri yaşantısı için olumlu sonuçlar doğuracaktır fakat bu durum birazcık siz annelerin elinde. Siz de ona kitap okuyarak aranızdaki ilişkiyi belirli yönden güçlendirebilirsiniz. İşte sizin için listeledik.

1. Aranızdaki ilişkiyi güçlendirir.

Çocuğunuza kitap okumanın faydaları nelerdir okumak gibi oldukça odaklanmayı gerektiren bir eylemi çocuğunuzla birlikte yapmanız, ona zaman ayırmanız anlamına gelmektedir. Her ne kadar yaşları küçük olursa olsun yaptığınız fedakarlığın bilincinde olurlar ve size sıkı sıkıya bağlanırlar.

2. Akademik başarısını arttırır.

Aslında bunun üzerinde çok fazla durmaya gerek yok çünkü kitaplar, ufuk genişletmek içindir. Akademik başarıyı tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Erken yaşta bu alışkanlığı kazanmak pozitif sonuçlar doğuracaktır.

3. Konuşma yeteneğini yükseltir.

İster istemez çocuğun duyduğu düzenli cümleler, konuşma yeteneğini yükseltecektir. Eskiden çocuğunuzun kurduğu devrik cümlelerin yerini kurallı, mantıklı cümleler alacaktır. Böylesine cümle kurup konuşmayı öğrenen bir çocuk, sosyal yaşantısında doğaçlama konuşma ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamayacaktır.

4. Dil bilgisini geliştirir.

Çocuğun bilinç altına aldığı cümleler zaman zaman aklına gelecektir ve çocuğunuzun, dil bilgisi kurallarına kendi kendine aşina olmasını sağlayacaktır.

5. Düşünme yetisini devreye sokar.

Başlangıçta yalnızca okuduğunuz hikaye kitaplarının içerisinde geçen olayları düşünür. Sonrasında düşünmek, onun için daha düzenli bir eylem haline gelir. Erken yaşlardan itibaren kontrollü düşünebilme yetisini çocuğa kazandırmış olursunuz.

6. Okumanın eğlenceli olduğunu bilir.

İnsanların kitaplardan uzak durmasının sebebi onların söylemiyle çok uzun olmalarından kaynaklanmaktadır. Çocuğunuza küçük yaştan itibaren kısa hikayelerden uzun hikayelere kadar sürekli kitap okursanız, bunu düşünmeden reddedecektir. Bu sayede okul yaşantısı boyunca okuması gereken akademik kitaplarda da sıkıntı yaşamayacaktır.

7. Disiplin içerisinde olacaktır.

Çocuk yetiştirmekte pek başarısız olan bazı modern annelerin anladığı askeri disiplin anlayışından bahsetmiyoruz elbette. Annesiyle arasında olan bir rutin eylem olarak gördüğü okumayı, kendi rutini çerisine dökecektir. Hem kitap okumak hem de diğer sorumlulukları gibi birçok eylemi yerinde ve zamanında gerçekleştirecektir.

Bir önceki yazımız olan Boşanmanın anne ve çocuk ilişkisi üzerinde etkileri başlıklı makalemizde boşanınca çocuk, boşanırsam çocuğum ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir