Çalışan bir anne olmanın 5 olumlu tarafı

Çalışan bir anne olmanın 5 olumlu tarafı

Çalışan bir anne olmanın 5 olumlu tarafı Çalışan anneler, ebeveynler arasında farklı bir konumdadır. Annelerin birçoğu çalışmak zorunda olduğu için değil, çalışan annelerin çocuklarıyla ilişkisinin olumlu yönde ilerlediğini bildikleri için çalışırlar. Kulağa ilk seferde garip geliyor olabilir fakat yapılan bilimsel araştırmalar bile bunu kanıtlıyor. Çalışan annelerin çocuklarıyla daha iyi iletişim kurduğunun ve ileriki hayatlarının pozitif olduğunu kanıtlayan araştırmaların sayısı şimdiden çok fazla denebileceğimiz düzeye ulaştı. Küçük bir araştırma sonucunda elde edilen birkaç bilgiyi sizler için derledik.

  1. Çalışan anneler, çocukları için örnek teşkil eder.

Çocukların küçük yaştan itibaren kadınların yalnızca çocuk bakmakla sorumlu olmayan, kendi kariyerlerini de sürdürebilen bireyler olduğunun farkına varması gerekir. Özellikle kız çocuklarının bunun farkında olması, ileriki hayatlarına dair pozitif bir etkidir.

  1. Çalışan annelerin çocukları kendi başlarının çaresine bakmayı öğrenir.

Annesini sürekli bir sorumluluk duygusu altında gözlemleyen çocuklar, bunun ilerleyen yaşantılarında kendileri için de sıradan olacağını anlamaya başlar. Ergenlik döneminden itibaren çocuk, yaşıtlarına göre daha fazla sorumluluk alabilecek hale gelir ve kötü olaylar karşısında akranlarına göre daha mantıklı tepkiler verir.

  1. Çalışan anneler daha az streslidir.

İş hayatının ve sorumlulukların insanı strese sürüklediği bilinen bir gerçek fakat tüm gününü evde çocuğuyla ilgilenerek geçiren annelere göre daha rahat oldukları söylenebilir. Çağımızın hastalığı olan depresyona yakalanma riskini hem kendisi hem de çocuğu için büyük ölçüde indirmiş olur.

  1. Çalışan anneler çocuklarını verimli bir biçimde yetiştirir.

Çoğu ebeveyn, sosyal buluşmalarda veya kutlamalar gibi kalabalık ortamlarda çocuklarının şu saatte yatıp günde şu kadar sayfa kitap okumasından bahseder. Sanki çocuğu bir robot gibi programlayıp komutları yerine getirmek üzere hazır tutmak pozitif bir şeymiş gibi bununla övünürler. Oysa ki iş hayatı içerisinde bulunan anneler, çocukların gün içerisinde harcadıkları zamanı verimli bir biçimde yönetirler. Bunun çocuğa sağladığı faydanın yanı sıra anne, kendisine ve ilişkilerine de daha çok zaman ayırabilir hale gelir.

  1. Çalışan annelerin çocukları akademik olarak daha başarılıdır.

İstisnaların göz ardı edildiği durumlar elbette olacaktır fakat yapılan bilimsel araştırmalar ve anketler gösteriyor ki; çalışan annelerinçocukları okul hayatlarında yaşıtlarına göre daha fazla başarılılar.

Bir önceki yazımız olan Anne ve çocuk iletişimi için pozitif öneriler başlıklı makalemizde anne bebek iletişimi, anne bebek iletişimi nasıl olmalı ve anne kızın iletişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir