Boşanmanın anne ve çocuk ilişkisi üzerinde etkileri

Boşanmanın anne ve çocuk ilişkisi üzerinde etkileri

Boşanmanın anne ve çocuk ilişkisi üzerinde etkileri Ebeveynler çocuklarının bebeklik sürecinden ergenlik sürecine kadar sürekli bir gözlemci karakterine bürünürler. Sadece bebeğiyle ilgili konularda değil, günlük yaşantısında karşılaştıkları herhangi bir olayda da fazlasıyla detaycı davranırlar. Akıllarından bu düşünce geçmese de sebebi, çocuklarını koruma içgüdüsüdür. Ebeveynler arasında anne ve çocuk arasındaki bağlantı, babaya göre daha gelişmiştir ve sağlamdır. Çocukların hayatına darbe vurabilecek olaylardan bir tanesi de boşanmadır. Boşanmanın çocuğu nasıl etkilediği ile alakalı bazı durumları listeledik.

1. Okul hayatında sönük karakterli olmasını sağlar.

Evet! Bu doğru. Hiçbir çocuk annesiyle babasının kırıcı bir ayrılık geçirmesini istemez. Bu duruma sessiz olarak tepki verse de içten içe engelleme isteğiyle yanıp tutuşur. Herhangi bir şey yapamamasının sonucunda ise okul hayatında girişken olmaları neredeyse imkansızdır.

2. Daha fazla sorumluluk altında hissederler.

Annesi olarak ne kadar onun yanında olsanız da durumlar farklı gelişebilir. Anne olarak çocuğunuza destek vermeniz, onun kendisini daha fazla sorumluluk altında hissetmesini engelleyemez. Sonuç olarak evde bir babanın eksikliği hissedilecek, siz her ne kadar onunla ilgilenseniz de kendisini suçlamaya kadar gidebilecek bir psikoloji içerisinde olabilecek.

3. Anneleriyle bir süre iletişim kurmazlar.

Her ne kadar annelerine bağlı olsalar da… Çocuklar, kendileri de anlamlandıramadığı sebeplerden ötürü boşanma sonucunda annelerine mesafeli davranır. Bu, çocukluğa has bir savunma mekanizması olabilir mi bilinmiyor fakat aynı durumun bazı gençlerde olduğu da gözlemleniyor. Bu süre zarfında çocuğunuzun iletişim kurmama isteğine saygı duymalı, zaman zaman kendisine olumlu yaklaşımlarda bulunarak bu durumu yavaş yavaş atlatmasını sağlamalısınız.

4. Bu durumdan utanırlar.

İlişkiler her zaman doğru ve mutluluklar doğurarak ilerlemez. Dolayısıyla boşanma süreci oldukça doğaldır. İlişkide geçimsizlik gibi durumlar bulunuyorsa boşanmak, çocuğunuz için bile iyidir. Fakat onun bunu anlaması epey zaman alacaktır. Öğrenim hayatı boyunca veya sosyal yaşantısında sürekli bunu gizlemeye çalışacaktır. Hatta belirtmeleri gerektiği durumlarda ise kırgın bir ses tonuyla ifade edebilmelerine şahit olabilirsiniz.

Çocuğunuzun iyiliği için elinizden geleni yapmalsınız. Bu zorlu süreçte sabırlı olmalı, alttan almalısınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ise profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Annenin çocuk gelişimi ve psikolojisi üzerindeki rolü başlıklı makalemizde anne çocuk gelişimi psikolojisi, anne ve çoçuk gelişimi ve çoçuk gelişiminde annenin rolü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir