Böbreklere İyi Gelen 7 Besin

Böbreklere İyi Gelen 7 Besin

Böbreklere iyi gelen 7 besin  sağlığını korumak için böbrek dostu besinlerden faydalanabilirsiniz.

Yemek aralarında yiyebileceğini yoğurt, böbreklerin en doğal ilaçlarından biri

Böbrek sağlığı için kalsiyum ve D vitamini açısından oldukça zengin olan yoğurdun, özellikle yemek aralarında tüketilmesi böbreklerin çalışmasını düzenler. Taze meyve veya sebzelerle birlikte tüketilebilen yoğurt, meyvelerdeki C vitamini ve mineral ile birleşince böbreklerin işlevlerine pozitif yönde katkı sağlar.

Yoğurt

Kalsiyum ve D vitamini içeriği ile yoğurt, böbrek sağlığında önemli besinlerden biridir. Özellikle yemek aralarında tüketilen yoğurdun böbrek sistemini düzenleyici ve çalışmasına yardımcı etkisi mevcuttur. Taze meyve ya da sebzelerle karıştırılarak tüketilen yoğurt, meyvelerin C vitamini ve mineral etkileriyle birleşince böbrek fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği içerdiği çinko demir mineralleri ile omega 3 etkisi gösterir. Şekeri dengeler, böbrek sistemlerini temizler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, depresyon ve kronik halsizlik gibi durumların engellenmesine etki eder.

Elma

Özellikle kırmızı elma, böbrek hastalıklarında koruyucu bir kalkan görevi görür. Böbrekleri temizlerken içerdiği zengin lif içeriği sayesinde böbreklerin süzme işlemlerini en iyi şekilde yapmalarına yardım eder. Her gün bir adet elma yemek, böbrek sağlığınız için son derece önemlidir.

Bal kabağı

Bal kabağı içerisindeki kalsiyum sayesinde böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardım eder.

Maydanoz

İçerdiği zengin C vitamini ve mineraller ile böbreklerin temizlenmesine ve çalışmasına yardımcı olur. Böbrek hastalarındaki su dengesinin korunmasında vücuda destek olur. Her sabah kahvaltıda çiğ olarak tüketilen maydanoz, demir emilimine yardım eder. Ayrıca maydanoz enerji verir ve lif oranı çok yüksektir. Üreme sistemine ve merkezi sinir sistemini olumlu yönde etki eder.

Mürdüm eriği

Vücuttaki demirin emilmesine yardım eden mürdüm eriği, yüksek miktarda A, B ve C vitaminleri içerir. Böbrekler başta olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları gibi bir çok hastalığa iyi gelir. Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

Somon

Zengin omega 3 içeriği ile böbrek hastalıklarında toparlayıcı ve tedavici etkilere sahiptir. Hastalıklardan koruyucu ve böbreklerin işlevlerini gerçekleştirmelerine yardımcı etkileri vardır.  İçerdiği zengin demir ve çinko sayesinde böbreklerin çalışmasına yardım eder.

Bir önceki yazımız olan 5 Adımda Kalp Sağlığını Korumanın Yolları başlıklı makalemizde kalp sağlığı, kalp sağlığı günü ve kalp sağlığı haftası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir