Böbrek Yetmezliğinin 7 Belirtisi

Böbrek Yetmezliğinin 7 Belirtisi

Böbrek Yetmezliğinin 7 Belirtisi Ani idrar sıkışması, sırtın bir tarafında oluşan ağrı ve yorgunluk gibi belirtileri önemsemeyebiliriz. Böbreklerimizi korumak için erken tanı çok önemlidir ve belirtilere dikkat edilmelidir.

1-    İdrarda farklılık

Böbrek yetmezliğinin en çok rastlanan belirtisi idrarda gözlemlenen değişikliktir. Başka hastalıkların da habercisi olabilir fakat bu, bedeninizde bir şeylerin ters gittiğini gösterir ve bu durumda derhal bir doktora gitmeniz gerekir.

  • Aniden gelen idrar sıkışması, daha çok idrara çıkma ihtiyacı ve geceleri daha sık idrara kalkmak.
  • İdrarın değişmesi: İdrarın renginin daha açık veya koyu renkli olması, miktarının az olması, kanlı olması.

2-    Şişkinlik

Böbrek yetmezliği yaşayan hastalar, vücutlarındaki fazla sıvıyı atamazlar. Böbreklerin süzme görevlerini normal bir şekilde yapamamaları, vücutta sıvı birikmesine neden olur. Bacaklarda, bileklerde, ayaklarda hatta yüzde şişlikler meydana gelir. Ayakkabıları ayaklarına küçük geldiği için şikayet eden hastalar, bu duruma dikkat etmelidirler.

3-    Bitkinlik

Karaciğeri sağlam olan kişiler, kandaki oksijeni taşıyan alyuvarların oluşmasını sağlayan eritropotein isimli bir hormon salgılarlar. Böbrek yetmezliğinde bu hormon daha az salgılanır ve kaslarınıza hatta beyninize yeterli oksijen verilemediği için yorgunluk hissi oluşur. Böyle bir sorununuz varsa, yorgun hissedip daha çok  uyumak isteyebilirsiniz.

4-    Cilt Sorunları

Böbrekler süzme görevlerini yerine getiremedikçe, kandaki zararlı maddeler vücutta kalır ve toksinler birikir. Bu durum kaşınma veya ağrı şeklinde kendini gösterir.

5-    Ağızdaki metalik tat

Üremi birikmesi sonucu, sindirilen yiyeceklerin tatları farklı algılanır. İştahta ciddi bir azalma görülebilir ya da kilo kaybı yaşanabilir. Tatlılar güzel gelmezken, her zaman yediğiniz şeyler tatsız gelmeye başlayabilir.

6-    Mide bulantısı ve kusma

Kanda biriken zararlı maddeler bedenin üremiye tepki vermesine yol açar. Kendilerini kötü hissetmeye başlayan hastalarda kusma görülebilir, buna bağlı olarak kilo kaybı da gözlenebilir. Mideniz boşken yaşadığınız tokluk hissinin yanı sıra, kendinizi ağır ve hantal da hissedebilirsiniz.

7-    Nefes yetmezliği

Merdiven çıkarken, koşarken hatta normal temponuzdan biraz hızlı yürürken bile nefes nefese kalabilirsiniz. Bedeninizde normalden fazla sıvı biriktiyse ve bu sıvı akciğerinizde birikerek nefes almanızı zorlaştırıyorsa nefes nefese kalmanız çok normaldir. Ayrıca, böbrek yetmezliğine bağlanan aneminin nefes yetmezliğine neden olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ağız Ve Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız başlıklı makalemizde ağız ve diş sağlığımızı korumak için dikkat edilmesi gereken kurallar, ağız ve diş sağlığımızı korumak için ne yapmalıyız ve ağız ve diş sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir