B12 Vitamini neden önemlidir? faydaları nelerdir? eksikliğinde görülen hastalıklar?

B12 vitamini merkezi sinir sistemi sağlığı açısından oldukça önemli olan bir vitamindir. B12, suda çözünen bir vitamindir. Vücudumuzdaki görevi sinir sistemi ve beyin sağlığını korumaktır. Ayrıca da kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların oluşumundan sorumludur.

B12 vitamini eksikliği:

Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamininin eksikliği ciddi sorunlara yol açabilmektedir. B12 vitamini eksikliği hafif düzeyde iken zihin işlevlerinde bozukluğa ve enerji kaybına neden olur. Daha ağır düzeylerde ise merkezî sinir hasarına ve felce neden olabilir. Nörolojik sorunların kaynağında B12 vitamini eksikliği ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Bunun yanında, B12 vitamini alyuvarların oluşumunda rol oynadığından, B12 eksikliği durumunda oksijeni taşıma görevini düzgün şekilde yerine getiremeyen, olgunlaşmamış kan hücreleri oluşabilir.

B12 eksikliği yorgunluk, kabızlık, depresyon, düşük sperm sayısı ve libido, zayıflık ve anemi, astım gibi birçok soruna alt yapı oluşturabilir.

Eksikliğinin yarattığı riskli durumların dışında, B12 vitamininin vücuda birçok yararı bulunmaktadır.

B12 Vitamininin vücuda sağladığı bazı yararlar:

 • Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar;

Yukarıda da belirttiğimiz üzere B12 vitamininin zihin işlevleri ve sinir sistemi üzerinde önemli ölçüde etkisi bulunmaktadır. Düşünme, kavrama, bilgiyi kategorize etme, odaklanma gibi düşünsel faaliyetlerde zorlanma ve kayıplar; ayrıca unutkanlık gibi birçok zihinsel sorunun temelinde B12 eksikliği bulunmaktadır.

Bu yüzden B12 vitamini hafızayı güçlendirir, Alzheimer Hastalığının önlenmesini sağlar. Yanı sıra düşünme, kurgulama vb. zihinsel faaliyetlerin işleyişini ve yönetimini olumlu yönde etkiler.

 • Halsizliği önler, enerji verir:

Gün içinde sürekli olarak bir yorgunluk hissi, dinlenememe, uyuklama hali, sabahları uyanma ve yeni güne odaklanmada zorlanma gibi birçok durum, B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardır. B12 vitamini Dna sentezi yaptığından dolayı, enerji seviyesini arttırır; kişinin gün içinde daha dinç hissetmesini ve yeni güne daha kolay başlamasını sağlar.

 • Depresyonu önler:

Zihinsel faaliyetlerde bozulma ve sinir sistemindeki yıpranma, psikolojik yıpranmayı da beraberinde getirir. Herhangi bir nedene bağlı olmaksızın sürekli bir gerginlik ve karamsarlık hali yaşayan kişilerde B12 eksikliği görülmesi kuvvetle muhtemel bir durumdur. Birçok kişinin B12 takviyesi ile bu tip ruh hallerinden uzaklaştığı gözlemlenmiştir.

 • Kolesterol ve tansiyon riskini azaltır,
 • Kansere türlerine karşı koruma sağlar,
 • Saçların, tırnakların ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar,
 • Hücrelerin yaşlanmasını önler,
 • Yenilenebilir hücrelerin yenilenmesini sağlar,
 • Sinir dokularını onarır,
 • Doğurganlığı arttırır,
 • Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesini sağlar,

B-12 vitamini, vücudumuz tarafından üretilmez fakat vücudumuzda depolanır. Bu yüzdendir ki, eksikliği durumunda genellikle belirtilerin ortaya çıkması 5-6 yıl gibi uzun süreler zarfında gerçekleşir. Bu yüzden beslenmede B12 içeren gıdaları ihmal etmemek gerekir.

B12 vitaminini karşılamak için genel olarak takviye gerekli değildir. Sağlıklı ve kapsamlı bir beslenme düzeni ile ihtiyaç duyulan B12 vitamini büyük oranda karşılanır. B12 eksikliği durumunda ise genellikle doktorunuz gerekli dozda B12 takviyesi kullanmanızı önerecektir.

B12 yönünden zengin gıdalar:

Doktorunuz gerekli görmedikçe herhangi bir gıda takviyesi kullanmanıza gerek yoktur. Belirttiğimiz gibi, doğru bir beslenme ile ihtiyaç duyulan B12 vitamini zaten sağlanacaktır.

B12 bir protein olduğundan, protein bakımından zengin; et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, fasulye, kümes hayvanları, fındık, Sığır karaciğeri, sığır eti, kuzu eti, sardalya, ton balığı, somon, peynir gibi gıdalarda
bol miktarda bulunmaktadır.
B12 vitamini daha çok hayvansal gıdalarda bulunduğundan, vegan beslenme şekli B12 eksikliğine neden olabilmektedir.

Bu sebeple vegan beslenme tarzını benimseyen bireylerin B12 seviyesini koruyabilmek için uzman kontrolünde beslenme programı belirlemelerinde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan HEMOROİD(BASUR) NEDİR? KORUNMA YOLLARI NELERDİR? başlıklı makalemizde dış hemoroid, hemoroid ve hemoroid tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir