Annenin çocuk gelişimi ve psikolojisi üzerindeki rolü

Annenin çocuk gelişimi ve psikolojisi üzerindeki rolü

Herhangi bir çocuk sahibi olan ebeveynin en büyük amacı, çocuklarını güvenli bir şekilde yetişkinliğe kadar yetiştirebilmektir. Hepimiz ailemiz tarafından kimi zaman zorluklarla kimi zaman rahatlık içerisinde bugünlere kadar getirildik ve birer yetişkiniz. Kendiniz olarak bir süre düşündüğünüzde, bunu çocuğunuz için en iyi şekilde yapmanın en doğru karar olduğunu anlayabilirsiniz.

Elbette tüm yetişkinler aynı değildir. Bazı yetişkinler problemlere (ki bu problemler çocukluk döneminden kaynaklanır) sahiptir. Ebeveynlerinin yaşadığı veya çocuğa yaşattığı travmatik durumlar, bazı psikolojik sorunlara yol açmış olabilir. Maalesef herkes harika bir çocukluk geçiremiyor fakat siz, ebeveynler olarak çocuklarınızı elinizden geldiği en iyi şekilde yetiştirmelisiniz.

Bazı yetişkinler, saygı ve sevgiden yoksundur. Diğer problemlerin yanında bu bariz, çocuklukta yaşanan bazı bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Elbette bu bireylerin büyük ölçüde suçu yok fakat siz, çocuğunuzun bu şekilde büyümesini istemiyosanız erkenden bazı önlemler almalısınız. Küçük yaştan itibaren bir yolunu bulup çocuğunuzun kalbine ve oradan da beynine giden yolu bularak yaşantısı boyunca iyi bir insan olabileceği yeni bir yol çizmelisiniz.

Çocuğunuza nasıl davranmalısınız?

Bu sorunun cevabı açık fakat birkaç cümle ile kestirip atarsak çok vahim durumlara sebebiyet verebiliriz. Dolayısıyla biraz derine inmeliyiz. Evliliğiniz boyunca siz bir anne olarak, büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza ister istemez yansıtabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken en büyük nokta, çocuğunuzun bundan etkilenmemesidir. Çocuğunuzu bütün olumsuzluklardan uzak tutmaya çalışın.

Günümüz çocuk yetiştirme yöntemleri üzerine

Sizin de aklınıza geldiği üzere ailelerin çocuklarının her ağlayışında ellerine tablet ve akıllı telefonları sıkıştırmasından bahsediyorum. Bu, çocuğun şiddet içerisinde bir ortamda büyümesinden bile daha tehlikelidir. Çocuk istediğini yaptırmak için sürekli sahte ağlamalarla sizi kandırmak isteyecektir. Böyle bir durumda kendisine pozitif davranarak, istediğini elde etmenin ağlama yoluyla olmayacağını anlatın. Çocuğunuzun yaşı her ne kadar küçükse de bunu şirin, minnoş bir anne olarak dile getirin ve beden dilinizle bunu ona anlatın. Çocuğunuz üzerinde bir takım durumların önüne geçtiğiniz zaman gülümsemeyi ise kesinlikle suratınızdan eksik etmeyin.

İyi bir çocukluk, iyi bir ömür demektir. Çocuğunuzun geleceği sizin ellerinizde!

Bir önceki yazımız olan Çocuklar annelerinden ne beklerler başlıklı makalemizde anneden çocuğa, çocuk anneden ne bekler ve çocuk anneden ne ister hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir