Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nelerdir?

 

Çağımızın en korkunç hastalıklarından birisi olarak gösterilen Akciğer Kanseri, görülme sıklığını artırarak 60 yaş üzerindeki kişilerin hayatlarını büyük ölçüde tehdit ediyor. Son zamanlarda artman etmenler, hastalığın görülme olasılığını artırarak giderek düşük yaşlardaki kişilerin sağlık durumlarının da kötüleşmesine neden olmuştur. Vücut içerisinde bulunan her hücre, vücudun ihtiyaçlarına göre çoğalmakta olup yaşamın devam etmesini sağlamaktadır. Akciğer Kanseri sırasında hücreler, kontrol edilemeyecek büyükte çoğalarak tümör olarak adlandırılan zararlı organizmaların meydana gelmesine neden olmakta. Belirli bir bölgeyi ele geçiren tümörler, kanser türüne göre vücudun birçok bölgesini ele geçirerek tedavilerin olumsuz sonuçlar vermesine neden olmakta.

 

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

Akciğer Kanseri İçin belirtiler genellikle sabit olabilmektedir. Başta öksürük ve kanlı balgamla başlayan belirtiler göğüs ağrısı, ödem, iştahsızlık, halsizlik gibi etmenler göstermektedir. Kanserin kuluçka süresi oldukça uzun olup belirtilerini yaklaşık %70 gibi bir ilerleme kat ettikten sonra gösterebilmekte. Erken tanı teşhisi konulması durumunda tümörlere müdahale edebilmeyi başaran uzmanlar, geç kalınma durumlarında tedavinin minimuma indiğini, uzmanların ancak kişinin acısız olarak ömürlerini geçirmeye çalıştıkları belirtilmekte. Birçok hastalıkla eşdeğer belirtiler göstermesi nedeni ile karıştırıldığını bu nedenle birçok kişinin teşhislerinde geç kaldıkları ifade edilmekte. Son zamanlarda birçok gelişmeler ve araştırmalar yapılmasına karşın Akciğer Kanseri için tam olarak bir tedavi geliştirilememiştir.

 

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılmakta?

 

Akciğer Kanseri için tedavi daha çok kanser hücrelerinin durumuna ve vücut içerisindeki yayılımlarına göre belirlenmektedir. Hastaların birçoğu kanser teşhisine maruz kaldıkları durumlarda genellikle tedaviler için geç kalmış olup kanser hücrelerinin yayılmasına neden olmuşlardır. Tedaviler, başta kemoterapi, radyoterapi, neoadjuvan ve cerrahi işlemlerle yürütülmektedir. Erken teşhis durumlarında uygulanan cerrahi işlemler, kanser hücrelerinin vücuttan atılarak sağlıklı hücrelerin gelişimine olanak sağlamaktadır. Geç kalınma durumlarında uygulana kemoterapi ve radyoterapi oldukça ağır olmakla birlikte kişilerin güçlerinin büyük bir bölümünün önüne geçmektedir. Kanser belirtileri olsun olmasın kişilerin en azından her yıl düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçerek durumları ile ilgili bilgilendirmeler almalarını tavsiye ederiz. Kanser, geç kalınması durumunda tehlikeli olan bir hastalık olduğunu eklemek istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Gıda Zehirlenmesi Nedir Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde besin zehirlenmesi nedir, besin zehirlenmesi nedir kısaca ve besin zehirlenmesi nedir vikipedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir