Aip (otoimmun) diyeti nedir? Nasıl Uygulanır?

Aip (otoimmun) diyeti son dönemlerde adı sıkça duyulan, önemli etkilere sahip bir diyet olarak hayatımıza girdi. Dış ülkelerde bilinen ve yaygın bir diyet olmasına karşın ülkemizde yeni yeni durulmaya başlandı. Oldukça katı bir diyet olan aip (otoimmun) diyeti, eliminasyon temelli bir diyet programıdır. Yani diyetin temel amacı, vücudun savunma sisteminin tersine hareket ettiği otoimmun hastalıkların tedavi sürecini desteklemek, bağırsakları onarmaktır. Vücudun savunma sisteminin bozulması ile ortaya çıkan otoimmun hastalıkların, savunma sistemini bozabilecek tüm gıdaları beslenmeden dışlayıp özel bir beslenme ile tedavi edilmesi sağlanır. Bu özel beslenmede de hemen her diyette olduğu gibi kaçınılması gereken gıdalar ile izin verilen gıdalar mevcuttur. Tabi ayırt edici olan, bu diyette neredeyse günlük beslenmemizin ayrılmaz parçası olan birçok besinden aynı anda vazgeçilmesi ve bunlar yerine daha sınırlı besin getirmemizdir. Burada en önemli nokta, öğünleri izin verilen gıdalarla ve besleyici nitelikte düzenlemektir. Bu sayede vücut bağırsaklardan beyne ve ruh sağlığına kadar sağlıklı işleyişine dönecektir. Diyetin devamında ise, elimine edilen gıdalar vücuda yeniden tanıtılır. Bir bakıma vücut arındırılmış, toksinlerden temizlenmiş hale gelir.

Aip (otoimmun) diyeti nasıl uygulanır?

Aip (otoimmun) diyeti, uygulanması oldukça zor olan diyetlerdendir. Fakat uygulayanların referanslarından anlaşıldığı üzere, oldukça olumlu etkilere sahiptir. Öyle ki alışma sürecinden sonra bir yaşam felsefesine dönüştüğü belirtilmektedir. Bu diyetin uygulamasındaki en önemli ayrıntı, uygulama semptomlar ortadan kalkana kadar sürdürülmesidir. Yani bu süre en az üç dört haftalık bir süreç olacaktır. Çeşitli uygulamalarda 1-2 ay ve daha fazla (iyileşme hissedilene kadar) uygulandığı görülmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta, diyetin mutlaka uzman kontrolünde uygulanmasıdır.

Uygulama şeklinden önce izin verilen gıdalar ile yasaklanan gıdalara bakalım.

İzin verilen gıdalar:

Kırmızı et: Sakatatlar (dalak, ciğer, böbrek vs.) , kemik suyu, dana eti, kuzu eti, koyun eti vs..

Deniz ürünleri: Özellikle küçük balıklar(hamsi, istavrit vs.), Karides, ıstakoz, istiridye vs..

Beyaz et: Tavuk, hindi vs..

Sebzeler: Kuşkonmaz, brokoli, enginar, lahana, brüksel lahanası, kara lahana, tere, havuç, karnabahar, kereviz, balkabağı, kabak, pancar, salatalık, hardal otu, kuru soğan ve yeşil soğan, sarımsak, marul, pancar yaprağı, tatlı patates, pazı, karahindiba, kırmızı hindiba, ıspanak, roka, turp, limon

Meyveler: Taze ve kuru meyvelerin tümü; fakat 20 gr früktoz sınırlamasına dikkat etmek koşuluyla. Özellikle böğürtlen, yaban mersini, frambuaz meyve şekeri düşük olduğundan tercih sebebidir.

Yağlar: Avokado yağı, zeytinyağı, kuyruk yağı, iç yağı, hindistan cevizi yağı

Yoğurt, süt ve kefir: Süt ve süt ürünleri yasaklı olduğundan, evde hindistan cevizi sütü, yoğurdu ve kefiri yapılabilir.

Baharatlar: Kekik, melisa, defne yaprağı, fesleğen, biberiye, nane, zerdeçal, zencefil, karanfil vs..

Turşular: Özellikle lahana turşusu, pancar turşusu, vs..

Yasaklanan gıdalar:

Salam, sucuk, jambon gibi paketli ve işlem görmüş etler, çiftlik üretimi balık yasaktır.

Tahıllar: Tüm Tahıllar yasaktır. (Yulaf, buğday, kara buğday, arpa, pirinç vs..)

Bakliyatlar: Tüm bakliyatlar yasaktır.( Fasulye, soya fasulyesi, barbunya, nohut vs..)

Sebzeler: Domates, biber, patlıcan, patates, vs..

Süt ve süt ürünleri ile yumurta: Tüm hayvansal süt ve süt ürünleri yasaktır(peynir, yoğurt, süt, kefir vs..). Yumurtanın her çeşidi yasaktır.

Şeker: Tüm şeker türleri ve türevleri yasaktır. Meyvelerden alınan şekerde günlük 20 gr sınırlama bulunmaktadır.

Kuruyemişler: Ceviz, badem, kaju, çekirdekler, vs..

Tohumlar: Keten tohumu, chia tohumu vs..

Yağlar: Tereyağı, kanola yağı, ayçiçek yağı, margarin, fındık yağı vs..

Alkol: Tümüyle yasaktır.

Ambalajlı ve koruyucu içeren tüm gıdalar.

Bazı ilaçların kullanımı.

*Burada uzman kontrolünün önemini tekrar vurgulamakta yarar vardır.

Aip (otoimmün) diyeti uygulaması:

 • Öncelikle diyete uygun alışveriş yapmanız, fermente gıdalar hazırlamanız ve bir program yapmanız gerekir.
 • Yasaklı gıdaların tümü ile bir süreliğine vedalaşıyoruz.
 • Kahvaltı öğünü dahil olmak üzere; kemik suyu, sebze, sakatat veya etlerden oluşan bir beslenme düzeni uygulayarak, vücut değerlerini korumak önceliği ile beslenmemizi yapıyoruz.
 • Otoimmün hastalıklara bağlı şikayetlerimiz tamamen ortadan kalkana dek diyeti sürdürüyoruz. Bu süreç kişiye ve hastalığına göre değişebiliyor. Fakat ortalama 3-4 hafta ile 2-3 ay arası sürdürülüyor.
 • Tamamen iyileşme sağlandığında, diyetten dışlanan gıdalar yeniden vücuda tanıtılıyor.
 • Bu aşama uzun ve sabır isteyen bir aşamadır. Çünkü ek gıdaya geçer gibi, sabırla her besini tek tek denemek ve deneme sürecinde sabır ve dikkatle kendimizi gözlemek gereklidir.
 • İlk gün kuruyemişlerden, mesela fıstıktan başlayabilirsiniz. Burada porsiyon yalnızca tadımlıktır. Küçük bir parça fıstık ısırıp yavaşça öğüterek yutuyorsunuz ve beklemeye başlıyorsunuz. Herhangi bir reaksiyon gelişmezse, aynı gün bir süre sonra tekrarlıyorsunuz. Az bir miktar tükettikten sonra bırakıyorsunuz. Ve takip eden 4 gün boyunca herhangi bir semptom gelişip gelişmeyeceğini gözlemliyorsunuz.
 • Daha sonra artık bu aşama boyunca, yani gıdaların vücuda yeniden tanıtılacağı süre boyunca bir daha fıstık tüketmiyorsunuz.
 • 4 günün sonunda yeni bir besine geçerek aynı süreci tekrarlıyorsunuz.

Aip (otoimmun) diyetinde dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Aip (otoimmun) diyeti ; kullanılan ilaçlar, hastalığın seyri vb. değişkenler yönünden dikkat istediğinden doktorunuzun bilgisi ve yönlendirmesi dışında yapılmaması gerekir. Diyet süresince mutlaka bir uzmanın kontrolünde olmalısınız.
 • Diyet oldukça dikkat ve sabır isteyen bir diyet olduğundan öncelikle kendinizi yeterince hazır hissetmeniz önemlidir.
 • Gıda tanıtmaya başladığınızda, 4 günlük bekleme sürelerinde farklı bir yeni gıda denememelisiniz.
 • 4 günlük bekleme süresince denediğiniz besinden tekrar tüketmemelisiniz. Yalnızca ilk gün yediğiniz tadımlık porsiyonla sınırlı kalmalı.
 • Aip (otoimmun) diyeti, süreli bir diyettir; semptomlar ortadan tamamen kalkana kadar uygulanmalıdır.

Gaps diyeti, Ketojenik diyet, patates diyeti, Karatay diyeti gibi diyetler ile ilgili bilgi veren diğer yazılarımız için; Gaps diyeti? Ketojenik diyet? Patates diyeti? Karatay diyeti? başlıklarından ilgili içeriklere erişebilirsiniz.

Ayrıca Aip diyetine uygun beslenmede önemli bir besin olan tatlı patates ile ilgili 5 tarif için ailenotlari.com sitesini ziyaret ederek diyetlerin gözdesi tatlı patates ile yapılan 5 basit tarif başlığından içeriğe erişebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tatlı patates nedir, Otoimmun diyetlerde neden tercih edilir başlıklı makalemizde tatlı patates, tatlı patates anavatanı ve tatlı patates faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir