Ağız Ve Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Ağız Ve Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Ağız ve Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Bakımsız ve sağlıksız dişler birçok hastalığa davetiye çıkarırken görünümünüzü de olumsuz yönde etkiler. İşte diş sağlığımızı korumak için size verebileceğimiz 13 öneri:

1- Diş çürüklerinin oluşması aylar sürebilir. Diş doktoruna gitmek için şiddetli diş ağrıları çekmeyi beklemeyin. Yılda iki kez düzenli olarak dişlerinizi kontrol ettirin.

2- Devamlı yumuşak besinleri tüketmeyin. Elma, havuç gibi sert besinleri ısırarak yemek diş sağlığınız için önemlidir.

3- Diş sağlığı için çocukluk dönemi çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri çocukluk döneminde yeterince alınmazsa zayıf diş etlerinin oluşmasına zemin hazırlanır. Sağlıklı dişler için gerekli olan C, A ve D vitaminleri muhakkak yeterli düzeyde alınmalıdır. Süt, süt ürünler ve meyveler bolca tüketilmelidir.

4- Yemeklerden sonra ve yatmadan önce dişler muhakkak fırçalanmalıdır. Yemeklerden sonra diş etleri üzerinde kalan yemek artıkları, bakterilerin üremesine ve gruplaşmasına neden olur.

5- Kürdan gibi maddelerle dişler karıştırılmamalıdır. Dişlerin aralarını temizlemek için diş ipi kullanabilirsiniz.

6- Yemek arası atıştırmaları ve şekerlemeler diş sağlığını olumsuz yönde etkiler. Tatlı yedikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse, en azından ağız su ile çalkalanmalıdır. Kola ve gazoz gibi asitli içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Asitler diş minesini aşındırarak, çürüklerin oluşmasını hızlandırır.

7- Sigara ve alkol kullanımı en aza indirilmelidir.

8- Fındık ve ceviz gibi besinler asla dişler ile kırılmamalıdır, uygun kıracaklar yardımıyla parçalanıp tüketilmelidirler.

9- İçecekleri çok soğuk veya çok sıcakken tüketmeyin, ılınmalarını bekleyin.

10- Tırnak yeme, ağıza kalem alma, sakız çiğneme, çeneye el dayama gibi alışkanlıklar dişler ve çene için zararlıdır, bu davranışlardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

11- Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme ve biberon verilmemelidir.

12- Uyurken ağzın açık olması diş sağlığı için zararlıdır. Burundaki sorunlar, tıkanıklık ya da et gibi problemler varsa tedavisi için doktora gidilmelidir.

13- Diş doktorunuz önermedikçe dişlerinizi asla çektirmeyin. Özellikle bilgisiz kişilere ya da evde kendiniz dişlerinizi çekmeye çalışmayın. Bu çene yapınızda bozukluklar oluşmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısı duası ve diş ağrısı ekşi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir