5 Adımda Kalp Sağlığını Korumanın Yolları

5 Adımda Kalp Sağlığını Korumanın Yolları

5 adımda kalp sağlığını korumanın yolları dünyadaki ölümlerin büyük bir kısmı kalp ve damar hastalıkları nedeniyle olmaktadır. Her yıl 20 milyona yakın insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenleri ve risk faktörlerini iyi tanımak ve buna yönelik önlemler almak gerekir.

Adım 1: Sağlıklı bir kalp için bilinçlenmeye doğru çıktığınız yolda öncelikle kan basıncı, kolesterol ve trigliserid değerlerinizi bilmeniz gerekir. Kan basıncı 140/85 veya daha düşük, kolesterol değerleri 200’den az ve trigliserid değeniz de 150’den az olmalıdır.

Adım 2: Yürüyün, bolca yürüyün. Haftada her gün en az 20 – 30 dakikalık yürüyüşler yapmak erken ölüm riskini yüzden 50 azaltır. Yürümek aynı zamanda uykunuzu düzenler, stresi azaltır, ruh halinizi yükseltir, kan basıncınızı düşürür, kolesterolü geliştirir ve hafıza kaybı sorunlarını ortadan kaldırır.

Adım 3:Kahkaha atın ve yüksek sesle gülün. Kahkaha atmak gerçekten de çok faydalıdır. Günde 15 dakika yüksek sesle gülmek, kardiyovasküler sağlığınız için 30 dakikalık egzersize eşittir. Kahkaha atarak kan damarlarınızın sağlığını düzeltebilir, ruh halini iyileştiren beyin hormonlarının miktarını arttırabilir, ağrı ve kaygıyı azaltabilirsiniz.

Adım 4: Kilonuzdan çok belinize odaklanın. Belinizin çevresindeki yağ oranı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ile ilgili olduğundan diyabet için risk oluşturabilir. Belinizi incelterek olası risklerden kurtulmuş olursunuz.

Adım 5: Uykunuzun kalitesine dikkat edin. Günlük koşuşturmacalardan uyku düzenimize önem vermeyi unutuyoruz. Fakat bu çok yanlıştır, çünkü kaliteli bir uyku yaşam kalitemiz için büyük önem taşır. Düzensiz ve yetersiz uyku basıncınızı ve iştahı artırırken strese neden olarak metabolizmanızın yavaşlamasına ve konsantrasyonunuzun düşmesine yol açar.

Erkekler 40, kadınlar ise 50 yaşlarında risk altına girerler. Ailesinde kalp rahatsızlığı geçirmiş olanlar bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar. Şişmanlık, hipertansiyon, sigara, diyabet, yüksek kolesterol ve hareketsiz yaşam kalp sağlığını etkileyen diğer risk faktörleridir. Birçoğunu önleyerek yaşam kalitenizi artırmak sizin elinizdedir.

Özellikle çocukluk döneminde kalp hastalıkları ile ilgili bilinçlenmek önemlidir. Çocuklara erken yaşta sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler ve kaçınılması gerekenler öğretilmelidir. Bu yaşlarda kazanılan alışkanlıklar tüm hayatı etkiler.

Bir önceki yazımız olan Melanom Tipleri ve Oluşumundaki Faktörler Nelerdir? başlıklı makalemizde Melanom Faktörleri, Melanom oluşumu ve Melanom Oluşumundaki Faktörler Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir